top of page
dog with femur fracture

ניתוחי שברים וטראומה

פגיעה ברקמת השלד כתוצאה מטראומה נפוצה מאוד בחיות מחמד. הסיבות השכיחות ביותר לשברי גפיים בבעלי חיים הן פגיעה מרכב ונפילות ממקומות גבוהים. לעיתים, ניתן לטפל בשבר גפה ע"י גיבוס. אך בחלק גדול מהמקרים ניתוח הוא בחירה טובה יותר בכדי להשיג תוצאה אופטימלית, המאפשרת לחיות מחמד שחזור של איכות החיים ופעילות נטולת כאב בדומה למצב טרם הפגיעה.

uroabdomen dog

בתמונה: (ימין) צילום רנטגן שכולל הזרקה של חומר ניגודי   (contrast uretherography) בכלב עם שבר אגן. החומר הניגודי מתפזר בחלל הבטן ומעיד על קרע בשלפוחית השתן. בתמונה השמאלית כלב עם שבר ברגל קדמית ודרכי שתן תקינות. ניתן לראות צביעה ברורה של שלפוחית השתן ודרכי השתן התחתונות 

כיצד מטפלים בשברים טראומטיים?
מקרים טראומטיים עלולים להיות מלווים בפגיעות משמעותיות ומסכנות חיים. כך לדוגמא במחקר על שברי אגן נמצא שב2/3 מהמקרים הייתה פגיעה נוספת, וב16% מהם היה צורך בהתערבות כירורגית דחופה. פגיעות כמו קרע בשלפוחית השתן, פגיעה בבית החזה (פנאומוטורקס), שברי עמוד שדרה ופגיעות באיברים פנימיים אחרים עלולות להיות נלוות לשבר. במטופלים אלו חשוב להתייחס ראשית לפציעות מסכנות חיים. צילומי רנטגן, בדיקות אולטרה-סאונד ובדיקות דם, עשויים להיות נחוצים כדי לזהות פגיעה מסכנת חיים. לאחר ייצוב בעל החיים ניתן להתחיל בטיפול בשבר. 

צילומי רנטגן, ולעיתים גם בדיקת CT , נדרשים על מנת להתאים את הטיפול האופטימלי לשבר הספציפי. במהלך תהליך ההערכה משתנים כמו גיל בעל החיים, גזע, משקל, סוג השבר ומיקומו, וכן נוכחות של פגיעות נוספות, נלקחים בחשבון ומכתיבים העדפה של שיטת טיפול אחת על אחרת. לדוגמא: שברים חלקיים בכלבים צעירים מטופלים בגיבוס בעוד ששברים מורכבים בכלבים כבדים דורשים ייצוב משמעותי יותר, כמו שימוש בפלטה וברגים או במקבע חיצוני (אקסטרנל פיקסטור).

SOP femur fracture dog

תיקון שבר טיביה מורכב בכלב בן 6 השוקל 22 ק"ג. השבר תוקן  ע"י שימוש במקבע חיצוני type II

46.JPG

תיקון שבר פמור  מורכב בכלב בן 8 השוקל 12 ק"ג. השבר תוקן  ע"י שימוש בפלטה ננעלת וברגים בשילוב פין אינטרמדולרי ושתל עצם שנלקח מהכתף הימנית של כלב

VCOT

להלן קישור למאמר שנכתב ע"י ד"ר אורי סגל ופורסם בעיתון "Veterinary and Comparative Orthopaedics and Traumatology". המאמר מתאר טיפול בכלב בן 7 שנים השוקל 25 ק"ג, שהופנה לטיפול אורטופדי לאחר מספר ניתוחים כושלים של שבר פמור מורכב מאוד. הניתוח המורכב בוצע ע"י ד"ר אורי סגל וד"ר יונתן שני.  Segmental bone defect treated with titanium mesh cage

monteggia fracture dog
circular external fixator dog
circular external fixator dog
circular external fixator dog

תיקון שבר אולנה רדיוס  מורכב בכלב בן 4 השוקל 16 ק"ג.  הקירבה למפרק ומורכבות השבר הכתיבה שימוש במערכת circular external fixator לתיקון השבר. מערכת זו עושה שימוש במסגרת טבעתית דרכה מחדרים לעצם פינים דקים, המקבעים את שברי העצם במקום ומאפשרים החלמה. לאחר תום תהליך ההחלמה, המערכת מפורקת מהעצם.

(Minimally invasive plate osteosynthesis (MIPO
 

החלמת שבר תלויה בגורמים רבים. ניתן לחלק גורמים אלה לגורמים מכאנים ולגורמים ביולוגים. גורמים מכאנים כגון  סוג הפציעה, מיקומה, הקונפיגורציה של השבר, והכוח המכאני הפועל על השבר, פועלים לצד גורמים ביולוגים כמו מצב סיסטמי של בעל החיים, גילו, חומרת הפגיעה ברקמה הרכה, ואספקת הדם לשבר. אספקת דם יעילה לאזור השבר, יציבות , ותמיכה בסביבה הביולוגית של השבר, הם תנאים אותם שיטת התיקון צריכה לספק על מנת לאפשר את תהליך ההחלמה. בסקירה קצרה זו ננסה להציג כיצד ניתן לספק לחלק מהשברים יציבות תוך פגיעה מינימאלית בסביבה הביולוגית ע"י גישת  Minimally Invasive Osteosynthesis Technique ובכך לאפשר תנאים עם פוטנציאל החלמה טוב ומהיר יותר. 

להלן פירוט על אופציה טיפולית זו - (Minimally invasive plate osteosynthesis (MIPO

הטיפול לאחר הניתוח
הטיפול בחיית המחמד שעברה תיקון שבר, משתנה מאוד ותלוי בגורמים שונים כמו סוג של שבר, סוג הניתוח שבוצע ואופיו של בעל החיים. חלק גדול מבעלי החיים יכול להתחיל פעילות מיד לאחר הניתוח, עם זאת חשוב להימנע מפעילות בלתי מוגבלת כגון ריצה או קפיצה. לעיתים, יש להגביל את בעל החיים למנוחה בכלוב ולהוציאו לטיולים רק תחת פיקוח ובקרה. שיקום בפיזיותרפיה מומלץ מאוד בחלק גדול של המקרים וכולל טיפול מיידי ביציאה מניתוח, הדרכה לאחר השחרור וטיפולי חיזוק. לאחר מכן כ6-10 שבועות מיום הניתוח, בעל החיים מוזמן לבית החולים על מנת לבצע צילומי ביקורת בהם נבחנת התקדמות ההחלמה והאופציה לחזרה הדרגתית לשגרה. 

47_edited.jpg

מהם הסיכונים והסיבוכים הקשורים בניתוחי שברים?
לצערנו, בכל ניתוח שבר קיים סיכון של כישלון וסיבוכים כגון: זיהום, ריפוי עצם לקוי, שבירת השתל ועוד. למרבה המזל, סיבוכים אלה אינם שכיחים כאשר הניתוח מבוצע בידיים מיומנות. הרוב המכריע של המקרים מחלים בצורה תקינה ואינו חווה סיבוכים. ישנם מקרים בהם סיבוכים שכיחים במיוחד, כך לדוגמא בשבר בו מעורב המפרק עלול תהליך ההחלמה להיות מלווה בהיווצרות osteoarthritis , כמו כן בשברים פתוחים ומזוהמים הסיכון לסיבוכי החלמה גדול יותר באופן השוואתי לשברים אחרים.

כלל ההיבטים כולל סיכויי ההצלחה והסיכון לסיבוכים בטיפול בחיית המחמד שלך יידונו בפירוט במהלך הייעוץ הראשוני עם האורתופד לפני תחילת הטיפול.

מה הם סיכויי ההצלחה של תיקוני שברים?
כאשר הניתוח מתוכנן ומבוצע  בידיים של מנתחים מנוסים, הסיכוי לריפוי של רוב השברים הוא מצוין. לאחר תקופת ההחלמה, רוב בעלי החיים יכולים לשוב לשימוש מלא ברגל השבורה שלהם וליהנות מאיכות חיים נורמלית.

(Minimally invasive plate osteosynthesis (MIPO

מדוע להפנות ניתוחי שברים למרכז המומחים?
מחלקת האורתופדיה שלנו מצוידת במכשור מתקדם, המאפשר ביצוע מגוון רחב מאוד של ניתוחים. מחלקה מובילה זו, מנוהלת בידי צוות של מומחים אורתופדים מוסמכי ECVS ובעלי תעודת התמחות ישראלית. במהלך השנים האחרונות צברנו ניסיון רב בטיפול בהצלחה במאות שברים שונים. חלק מהתוצאות שלנו אף פורסמו בכתבי עת מקצועיים מובילים בתחום.

ההרדמה לצורך ביצוע הניתוח מבוצעת בצורה בטוחה ע"י מחלקת ההרדמה של מרכז המומחים. כמו כן במרכז המומחים פועלת מחלקת שיקום ופיזיותרפיה שמספקת טיפול לאחר ניתוח,תמיכה וליווי מקצועי במידת הצורך. במרכז המומחים זמינים כל העת מומחים בתחומים נוספים כמו הדמיה וטרינרית, נוירולוגיה, רפואה פנימית ועוד.

בנוסף, במרכז פועלת מחלקת חירום וטיפול נמרץ המסוגלת לתת תמיכה גם למקרים טראומטיים קשים ביותר- מחלקה זו פעילה בכל שעות היממה.  

יחד, אנו שואפים לספק את הטיפול המתאים והטוב ביותר עבור חיית המחמד שלכם.


 

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
bottom of page