top of page
61.JPG

Elbow dysplasia

מה היא Elbow dysplasia?
התפתחות אנומלית של מפרק המרפק נקראת Elbow dysplasia. מפרק המרפק בנוי משלוש עצמות ארוכות: הומרוס, אולנה ורדיוס. התפתחות בה נוצר חוסר התאמה בין משטחי המגע של שלושת העצמות הללו נקרא " incongruency". חוסר התאמה מפרקי זה גורם לכך שהתפלגות נשיאת המשקל אינה מתחלקת באופן אחיד על פני משטחי הסחוס המפרקיים במרפק. כתוצאה מכך נגרמת פגיעה במשטחי הסחוס  והעצם המפרקיים, שמובילה בסופו של דבר להתפתחות osteoarthritis.

Elbow dysplasia

צילום מרפק תקין של כלב בן שנתיים

Elbow dysplasia

צילום מרפק של כלב בן שנתיים בו  ניכרת incongruency מפרקי משמעותי הבא לידי ביטוי במדרגה ברורה בין עצמות האולנה והרדיוס

מה הם הסימנים ל Elbow dysplasia?
מחלה התפתחותית זו נפוצה בעיקר בכלבים מגזעים גדולים (לברדור, רוטווילר, רועה גרמני ועוד). הביטוי העיקרי של Elbow dysplasia הוא צליעה על רגליים קדמיות, קושי בהליכה ורוטציה אקסטרנית (כלפי חוץ) של כפות הרגליים. הצליעה בולטת במיוחד לאחר מנוחה שבאה אחרי פעילות ניכרת. בדומה לHip dysplasia הסימנים יכולים להופיע בתקופת הגוריות בשל ה incongruency של המפרק או בגיל מספר שנים בגלל ה osteoarthritis.

כיצד ניתן לאבחן Elbow dysplasia?
בדיקת צליעה שמבוצעת בידי אורתופד יכולה לזהות כאב מוגבר, ניוון שרירים והצטברות של נוזל מפרקי במרפק. צילומי רנטגן יכולים לזהות פגיעה בעצם ו incongruency של המפרק. עם זאת החסרונות המרכזיים של אבחון ע"י צילומי רנטגן  הם רגישות נמוכה (כלומר יתכן שהבעיה קיימת אך הצילומים יראו נורמליים), וכן שלא ניתן לראות בהם סחוס. לכן אבחון מקיף יותר יכלול סריקת CT,  אשר לה רזולוציה גבוהה הרבה יותר- כזו המאפשרת בנית מודל תלת-ממדי המספק מידע חשוב על מידת ההתאמה המפרקית. סריקת CT מסוגלת לזהות שברי עצם קטנים מאוד בעצם האולנה (Fragmented medial coronoid process) אך בדומה לצילומי רנטגן, סריקת הCT  אינה מאפשרת צפייה בסחוס המפרקי. מסיבה זו לעתים, השלמת האבחון כוללת גם ארטרוסקופיה של המפרק (כניסה למפרק עם סיב אופטי המחובר למצלמת וידאו).

תמונה3.png

תמונה ארטרוסקופית של אותה כלבה. ניתן לראות פרגמנטציה של הקורונואיד המדיאלי של עצם האולנה: Fragmented medial coronoid process -DF

Elbow dysplasia

סריקת CT של כלבה בת 14 חודשים. ניתן לראות פרגמנטציה של הקורונואיד המדיאלי של עצם האולנה: Fragmented medial coronoid process

Elbow dysplasia

מודל תלת ממדי שנבנה על סמך סריקת CT. ניתן לראות שינויים שאופייניים לosteoarthritis ופרגמנטציה של הקורונואיד המדיאלי של עצם האולנה: Fragmented medial coronoid process

כיצד ניתן לטפל Elbow dysplasia?
בחלק מהכלבים ניתן לטפל בטיפול "שמרני", כלומר בטיפול ללא התערבות כירורגית: כאשר הdysplasia בחומרה קלינית מתונה, ניתן לשקול אפשרות של טיפול בפיזיותרפיה, שמירה על משקל גוף נמוך ומשככי כאבים נוגדי דלקת. 
לעתים, כלבים עם Elbow dysplasia אינם משתפרים ומצבם אף מחמיר בעקבות טיפול "שמרני". בכלבים אלה מומלץ לפנות לאלטרנטיבות ניתוחיות. 
ישנם שלושה מנגנונים עקרוניים שעומדים מאחורי סוגי הניתוח לתיקון Elbow dysplasia:  א. הסרת הפרגמנטים השבורים או המנותקים (FMCP). ב. ניתוחי תיקון לחוסר התאמה במשטח המפרקי ( incongruency). ג. ניתוחי הצלה (salvage surgery).
ברוב המקרים של Elbow dysplasia , הניתוח המבוצע מערב יותר ממנגנון אחד, ולעתים נעשה שימוש בשלושת המנגנונים גם יחד.

א.    הסרת הפרגמנטים השבורים או מנותקים:
ניתוחים אלה מתבצעים בדרך כלל ארטרוסקופית (כניסה למפרק דרך חור זעיר עם סיב אופטי המחובר למצלמה). עורכים הסרה של שברי עצם (FMCP) ושל סחוס פתולוגי (OCD). שיטת טיפול זו אינה מתקנת incongruency. מסיבה זו בחלק מהכלבים שעוברים הסרה ארטרוסקופית, מתחייבת התערבות כירורגית נוספת המתייחסת לתיקון חוסר התאמה במשטח המפרקי. 

ב.   ניתוחי תיקון לחוסר התאמה במשטח המפרקי (incongruency):
קימות מספר שיטות ניתוח שמטרתן שיפור ההתאמה המפרקית (ביטול ה incongruency). אחת הטכניקות נקראת Bi-Oblique Dynamic Proximal Ulnar Osteotomy: הסרה של פיסה מעצם האולנה דיסטלית למפרק, מאפשרת לחלק הפרוקסימלי של עצם האולנה לנוע פרוקסימלית. תזוזה זו של החלק המפרקי של עצם מקטינה את המדרגה המפרקית בין האולנה לרדיוס ומתקבל משטח מפרקי אחיד יותר. לפעמים האולנה מיוצבת ע"י פין שמועבר דרך האוסטאוטומיה. יש לציין  שקיימות שיטות תיקון רבות נוספות לטיפול ב incongruency . המורכבות הביומכנית של Elbow dysplasia מכתיבה הבנה עמוקה של הגורמים לה. בהתאם לגורמים הביומכניים מותאמת שיטת הניתוח.

65.JPG
64.JPG

Bi-Oblique Dynamic Proximal Ulnar osteotomy  שבוצע בשני כלבים. בתמונה השמאלית האולנה יוצבה עם פין.

3.    ניתוחי הצלה (salvage surgery):
קבוצת ניתוחים אלה כוללים עקרונות של הסטה של המשקל מהצד המדיאלי הפגוע של המפרק לצדו הלטראלי התקין יותר. ביטול המפרק  (Arthrodesis) או החלפה מלאה של המפרק.
אחד הניתוחים שמעבירים עומס מצדו הפגוע של המפרק נקרא "Proximal Abducting ULnar Osteotomy" . בניתוח זה מבוצעת אוסטאוטומיה  (חיתוך) בעצם האולנה וחיבור מחדש עם פלטה בעלת מדרגה. המדרגה דוחקת את האולנה הפוקסימלית לכיוון המדיאלי ובכך מעבירה עומס מהצד המדיאלי של המרפק לצדו הלטראלי.

Proximal Abducting ULnar Osteotomy
Proximal Abducting ULnar Osteotomy
Proximal Abducting ULnar Osteotomy

Proximal Abducting ULnar Osteotomy שבוצע בכלב רועה גרמני בן שנתיים. המדרגה בפלטה דוחקת את האולנה הפוקסימלית לכיוון המדיאלי ובכך מעבירה עומס מהצד המדיאלי של המרפק לצדו הלטראלי. התוצאה היא הקלה על הכאב ותפקוד טוב יותר.

מה כולל הטיפול לאחר הניתוח?
הטיפול בחיית המחמד שעברה ניתוחי מרפק משתנה מאוד בין סוגי הניתוחים השונים. כך לדוגמה  החלמה מניתוח ארטרוסקופי מהירה בהשוואה לניתוחי אוסטאוטומיה הכוללים הגבלת פעילות מחמירה, מנוחה ושיכוך כאבים. לעתים, יש להגביל את בעל החיים למנוחה בכלוב ולהוציאו לטיולים רק תחת פיקוח ובקרה.   שיקום ופיזיותרפיה מומלץ מאוד בחלק גדול של המקרים .

כ6-10 שבועות לאחר מועד הניתוח, בעל החיים מוזמן לבצע צילומי ביקורת בהם נבחנת התקדמות ההחלמה. 

מהם הסיכונים והסיבוכים הקשורים בניתוחי מפרק המרפק?
חלק מניתוחי המרפק קשים לתכנון ולביצוע. לצערנו, בכל ניתוח קיים סיכון של כישלון וסיבוכים. אלו כוללים זיהום, ריפוי עצם לקוי, שבירת השתל ועוד. למרבה המזל, כאשר הניתוח מבוצע בידיים מיומנות, סיבוכים אלה אינם שכיחים, והרוב המכריע של המקרים מחלים בצורה תקינה ואינו חווה סיבוכים.

הסיכוי והסיכון לסיבוכים בטיפול בחיית המחמד שלך יידונו בפירוט במהלך הייעוץ הראשוני עם האורתופד לפני תחילת הטיפול.

מה סיכויי ההצלחה של הטיפול ב Elbow dysplasia?
הסיכויים הכללים הם טובים מאוד. עם זאת הסיכויים תלויים במידה רבה במצב ה osteoarthritis, מצב רקמת השרירי התומכת ומועד הניתוח. לכן במקרים בהם הכלב מגיע למועד הניתוח כאשר קיים שינוי ניווני משמעותי של המפרק, התוצאה עלולה להיות סובאופטימלית. 

מדוע להפנות ניתוחי Elbow dysplasia למרכז המומחים?
מחלקת האורתופדיה שלנו מצוידת במכשור מתקדם, המאפשר ביצוע ניתוחים ברמת מורכבות גבוהה מאוד. מחלקה מובילה זו, מנוהלת בידי צוות של מומחים אורתופדים מוסמכי ECVS ו בעלי תעודת התמחות ישראלית.  מחלקת ההדמיה מנוהלת ע"י מומחה בתחום, ומסוגלת לבצע סוגים שונים של הדמיות מורכבות הדרושות במצבים של Elbow dysplasia. 
ההרדמה לצורך ביצוע הניתוח מבוצעת בצורה בטוחה ע"י מחלקת ההרדמה של מרכז המומחים בשיתוף פעולה עם צוות טכנאיות כירורגיה מנוסות.  במרכז המומחים פועלת מחלקת אשפוז וטיפול נמרץ ומחלקת שיקום ופיזיותרפיה המסוגלות לספק תמיכה הולמת לאחר הניתוח.
במהלך השנים האחרונות צברנו ניסיון רב בטיפול מוצלח Elbow dysplasia.  אנחנו שואפים לספק את הטיפול המתאים והטוב ביותר עבור חיית המחמד שלכם.

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
bottom of page