top of page

חולים אורטופדיים
דיספלסיה במפרק הירך/שעברו החלפת מפרק ירך. קרע חלקי/מלא ברצועה הצולבת בברך, תיקון פריקת פיקת הברך, תיקון שברים, פריקת אגן, דיספלזיה במפרק המרפק ועוד..
בהתאם לסוג הניתוח שבוצע, חולים אלה נוטים להיות בתקופת מנוחה של 6-12 שבועות בכדי להבטיח איחוי רקמות,עצמות ומשתלים שהוכנסו על מנת לשמור על יציבות.
חשוב לציין- אין פירוש הדבר שהשיקום נדחה עד לאחר תקופת המנוחה!
שכן במרבית המקרים, תקופה של חוסר פעילות לאורך זמן פירושה ניוון שריר (ירידה בגודל וחוזק השרירים), התקצרות שרירים ונזק לרקמות הסובבות - היביא בסופו של דבר לירידה בתפקוד והארכת זמן ההחלמה.
 בחולים אלה, השלב הראשוני של תוכנית השיקום (החל מהיום למחרת הניתוח) מהווה שימוש בטיפול להקלה על הכאב והפחתת דלקת, שימור מסת שריר בתרגול מפוקח ומכשור הנועד לגירוי חשמלי נוירומסקולרי, טווח תנועה פאסיבי בתרגילי תנועה, מגע ותרגילי עמידה ושיווי משקל בסיוע. 
לאחר ביקורת (בדרך כלל שבוע מיום הניתוח) ואישור רופא מנתח אנו נעלה הילוך בהדרגה ונעבוד על חיזוק על מנת לקצר זמני החלמה, לחזק שרירים, להגדיל צפיפות עצם, לשמר מצב קיים ולמנוע מראש בעיות העלולות להיגרם מ"פיצוי" ושינוי מנח הגוף כתוצאה מהפגיעה הראשונית/הניתוח.
מחקרים בתחום מראים ששיקום מקצר זמני החלמה בחצי,משכך כאב, ומונע נזק נוסף. 
טיפול בחולה האורטופדי שאינו עבר ניתוח- כולל תכנית שיקומית דומה ומותאמת ע"פ אופי הפגיעה.
אנו מאמינים בשילוב האמצעים על מנת להשיג את המירב, תוך שימוש עיקרי בטכניקות חיזוק ועבודה אקטיבית ופאסיבית, עם תמיכה כוללת לשיכוך כאב ושגרת יום נכונה.

 
המטופל הנוירולוגי 
מטופלים אלו כמעט תמיד כוללים חולים הסבלו מפריצת דיסק בעמוד השדרה ועברו ניתוח דקומפרסיבי. שיקום הוא חיוני ביותר עבור חולים אלה על מנת למקסם את סיכוי ההתאוששות לאחר הניתוח. המטרה העיקרית היא לשלוט בכאב ובדלקת באתר הכירורגי על מנת לוודא נוחות מקסימלית ושמירת מסלולים עצביים בעמוד השדרה.
טיפול סיעודי הוא מאוד חשוב והדרכה לביצוע תינתן על ידי הצוות המטפל. 
מטרה חשובה עם סוג חולים אלו היא להגביר את המודעות למיקום איברי הגוף (proprioception). אנחנו עושים זאת עם תרגילי מישוש פשוטים ואיזון כדי לעזור להם להרגיש את הגפיים שלהם וללמד אותם איך למקם את איבריהם.
לאחר שמטופלים אלה ישלטו בפעולות שגרה יומיומיות, אנחנו מגבירים את תוכנית השיקום כך שתכלול תרגילי חיזוק מרכזיים יותר, משום שליבה חזקה מגינה על עמוד השדרה.
טיפול במכשור במקרים אלה, כמו גירוי חשמלי neuromuscular על מנת לשמור על טונוס שרירים, וטיפול בלייזר רפואי המייעל את יכולת הריפוי של הגוף  אפשרי גם הוא.
חשוב לציין ששימוש בלייזר רפואי להקלת כאב שנוי במחלוקת- יש המאמינים ששימוש זה תורם להפגת כאב ומקדם ריפוי של רקמה פגומה. ויש אחרים היגידו אחרת.
טיפול בחולה הנוירולוגי שאינו עבר ניתוח- כולל תכנית שיקומית דומה ומותאמת ע"פ אופי הפגיעה.
אנו מאמינים בשילוב האמצעים על מנת להשיג את המירב, תוך שימוש עיקרי בטכניקות חיזוק ועבודה אקטיבית ופאסיבית, עם תמיכה כוללת לשיכוך כאב ושגרת יום נכונה.

 

המטופל הגריאטרי :
החולה גריאטרי הוא מועמד שיכול להפיק תועלת משיקום. רוב הכלבים הגריאטרים נוקשים מאוד, 
סובלים מארטריטיס, דלקות וכאב במפרקים ובדרך כלל בשלב זה יש גם תפקוד עצב לקוי ולעיתים עודף משקל. 
יש לזכור, כי גם בגילאים מבוגרים ניתן לפעול כדי לשפר ירידה בתפקוד. קשישים רבים חוזרים לתפקד באופן עצמאי גם לאחר פגיעה קשה. 
השיקום נותן תקווה וכלים כדי להשיג שיפור תפקודי, העדר שיקום עלול להביא למצב שבו בע"ח שנפגע עלול  להזדקק לעזרה סיעודית בפעולות היום-יום.
שיקום המטופל יכול להפחית את הכאב הכללי באמצעות שימוש במגע,תרגולי חיזוק, תרמוטרפיה, טיפול במכשור לייזר או TENS- ולתת מענה לבעיות יומיומיות שאיתם מתמודדים בבית היביאו לשיפור אורח החיים הכולל של בעל החיים ומטפליו.
טיפול לייזר הוא שימושי בחולים אלה מאחר והוא מספק להם אלטרנטיבה לשיכוך כאב מבלי להשתמש בסמים- דבר אשר מקטין את הנטל על הכליות שלהם. 
חשוב לציין ששימוש בלייזר רפואי להקלת כאב שנוי במחלוקת- יש המאמינים ששימוש זה תורם להפגת כאב ומקדם ריפוי של רקמה פגומה. ויש אחרים היגידו אחרת.
אנו מאמינים בשילוב האמצעים על מנת להשיג את המירב, תוך שימוש עיקרי בטכניקות חיזוק ועבודה אקטיבית ופאסיבית, עם תמיכה כוללת לשיכוך כאב ושגרת יום נכונה.
ברגע שהתאמנו שגרת יום נכונה וחסרת כאב לבעל החיים - אנו מתחילים בביצוע תרגול פרופיוספטיבי וחיזוק על ידי ביצוע תרגילים טיפוליים שונים בעזרת ציוד הפיזיותרפיה במרפאתנו תוך יצירת שגרת תרגול בייתי.


יש לציין כי כל סוג של טיפול בחולים גריאטריים וארתריטיים יהווה משטר תחזוקה בעיקר בשל אופיו המתקדם של מצבם. לעיתים אף בשילוב שימוש בתרופות, לכן טיפול תחזוקה של פעם בשבוע, פעם בשבועיים, או פעם בחודש (בהתאם למטופל) יידרש על מנת לספק את התוצאה הטובה ביותר עבור בעל החיים שלך.


הידרותרפיה- טיפול במים, במיוחד הליכון תת מיימי- הוא שיטה טיפולית נפלאה בחיה הגריאטרית, שכן הציפה של המים מספקת תמיכה בזמן שהחיה נעה. והלחץ ההידרוסטטי תורם לתחושתיות, ובהורדת נפיחות/בצקות, דבר זה הופך את ההליכון התת מיימי לכלי נהדר לעבוד איתו במקרים מסויימים.  


חשוב לציין- טיפולי הידרותרפיה(בריכה/הליכון) יכולים גם להזיק, טיפול זה אינו מתאים לכל מטופל ואינו נחוץ בהכרח אצל כל מטופל. טיפול בעזרת מים נבחר על פי אופי הפגיעה ושיקולים נוספים תוך כדי התחשבות באמצעי זהירות רבים. שימוש אך ורק בטיפולי מים מבלי לשלב טיפולי פיזיותרפיה "יבשים" לא תביא לתוצאות אפקטיביות מאחר ורוב העבודה מתבצעת מחוץ למים בטיפולי הפיזיותרפיה.  לכן יש להתייעץ עם רופא מטפל ולהתחשב בכך בבחירת אופי השיקום.
 אנו מקווים לספק שירות זה עד סוף 2019.  

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
bottom of page