top of page
laparoscopy

ניתוחים בגישה מינימלית

ברפואה הומנית ישנה מגמה מתמשכת של מעבר לכירורגיה בפולשנות מינימלית בניתוחי בטן ובית חזה. פרוצדורת שבעבר בוצעו בגישה פתוחה הכוללת פתיחה פיזית של אתר הניתוח מבוצעות היום בלפרוסקופיה או טורקוסקופיה.
לצד היתרונות הברורים של גישה מינימלית שכוללים טראומה כירורגית מינורית וריאות טובה יותר של אתר הניתוח, מצטברות עדויות מחקריות גם להפחתה של הכאב הפוסט אופרטיבי והתאוששות מהירה יותר.
פרדיגמה זו בולטת פחות ברפואה וטרינרית אך בעשור האחרון גם בווטרינריה מתעורר עניין רב כחלופה לניתוחים שמבוצעים באופן מסורתי בגישה פתוחה.

ניתוחי בית חזה בגישה מינימלית 

במרכז המומחים ביצענו ניתוחי בית חזה, כגון: sub phrenic או window  pericardectomy , הוצאה של גופים זרים מחלל בית החזה (מלענים) וביופסיות ממסות ריאה. במקרים אלה היתרון של הגישה המינימלית בולט מאוד אל מול האלטרנטיבה של ניתוח הכולל פתיחה של בית החזה בגישה לטראלית או ב-median sternotomy  המלוות בכאב פוסט אופרטיבי משמעותי לצד ימי החלמה ארוכים.

laparoscopy

בתמונה הכלב שוכב על גבו. הניתוח מתבצע דרך פתחים זעירים בקיר הגוף בסיוע של סיב אופטי המחובר למצלמה.  ניתן לראות את המתרחש בבית החזה על גבי מסך גדול.

ניתוחי בטן בגישה מינימלית

במקרים מסוימים אנחנו בוחרים לנתח ניתוחים אבדומינלים בגישה מינימלית לפרוסקופית. ניתוחים כמו adrenalectomy gastropexy, cryptorchidectomy וביופסיות מאיברים אבדומינלים שונים, מוצעים במרכז המומחים בגישה לפרוסקופית מינימלית. ניתוחים כאלה בוצעו עד כה בבטן פתוחה. אחד היתרונות של לפרוסקופיה בגישה הזו היא הראות הטובה שהלפרוסקופ מאפשר. התמונה משודרת על מסך גדול ברזולוציה גבוהה והגדלה כך שניתן לזהות את כלי הדם, העצבים והמבנים האנטומים השונים ביתר קלות.

חיבור של הקיבה לקיר הגוף (gastropexy) מבוצע לפרוסקופית ע"י שימוש בbarbed suture. במקרה זה הניתוח מבוצע לצורך מניעה של היפוך קיבה בכלב עם פרדיספוזיציה משמעותית להיפוך.

 עיקור לפרוסקופי של כלבה. מכשיר vascular sealing device משמש כדי לצרוב את כלי הדם המספקים את השחלה לפני הסרתה. 

כלב שפגש קבוצה של דרבנים. המפגש הסתיים בקוץ דרבן שחדר לתוך האונה הימנית קדמית של הראה. קוץ הדרבן הוצא טורקוסקופית והוחדר צינור בית חזה על מנת לפנות את האוויר החופשי שנכלא בתוך חלל בית החזה

מגבלות השיטה

לצד היתרונות הבולטים של הגישה הלפרוסקופית יש מגבלות וסיבוכים שהמנתח חייב להיות מודע להם ולהיערך בעוד מועד. ברפואה וטרינרית מדווח על 1 מתוך 5 מקרים (כ-20%) שמנותחים בגישה מינימלית, ואז מבוצע " conversion" לבטן או בית חזה פתוחים במהלך הניתוח. אחוז זה גבוה בהרבה מזה המדווח ברפואה הומנית (5-7% בלבד). הסיבה למעבר אינטראופרטיבית לניתוח פתוח בדרך כלל קשורה בסיבוך כמו דימום משמעותי ובלתי נשלט או סיבוכים הקשורים להרדמה (כמו ירידה בלחץ הדם ואי ספיקה נשימתית כתוצאה מהאינסופלציה של (CO2. סיבוכים שכיחים אלה מחייבים את מבצע הלפרוסקופיה לשמר את יכולותיו ככירורג. מסיבה זו, גישתם של המנתחים ההומנים היא לפתח את היכולות הכירורגית בבטן פתוחה כתנאי מקדים ללימוד וביצוע הפרוצדורות בגישה מינימלית . מסיבה זו, ביצוע ניתוחים בגישה מינימלית בידי אדם שלא הוכשר בכירורגיה כללית מורכבת, עלול להיות מעשה בלתי אחראי.  במרכז המומחים הניתוחים המבוצעים בגישה מינימלית נעשים ע"י מומחים בכירורגיה כללית המסוגלים לתת מענה למצבים בהם נדרשת התמודדות עם סיבוכים פוטנציאלים כאלה. 
כיום פחות מ1% מהניתוחים הווטרינרים בעולם המערבי מבוצעים בלפרוסקופיה. חשוב לציין שלא כל ניתוח ניתן לבצע בגישה זו. מאידך, אולי חשוב יותר להבין שגם אם ניתן לבצע ניתוח בגישה מינימלית, לא בטוח שזו השיטה העדיפה לבעל החיים. כך לדוגמה, ניתן לבצע ניתוח עיקור של כלבה בלפרוסקופיה. ניתוח זהה בידי וטרינר מיומן ישיג תוצאות דומות מאוד בניתוח שאורכו קצר משמעותית. כיוון שבשלב זה התחום נמצא בחיתוליו ברפואה וטרינרית, בחלק מהמקרים, בחירה בניתוח לפרוסקופי עלולה להוות "גימיק" שכלול בו סיכון מיותר. 

נראה שניתוחים בגישה מינימלית הם שלב נוסף בהתפתחות אבולוציונית של הכירורגיה המודרנית. חשוב שפרוצדורה כזו תבוצע ע"י וטרינר מנתח מיומן המודע למגבלות השיטה ומסוגל להתמודד עם הסיכונים הכרוכים בה ולצמצמם עד כמה שניתן.

מה קורה לאחר הניתוח?
החלמה מניתוחים המבוצעים בגישה מינימלית יכול להיות קצר באופן משמעותי בהשוואה לפתיחה מלאה של אתר הניתוח. עם זאת ההתאוששות עלולה להיות תלויה במצבו הכללי של בעל החיים. כך לדוגמה, pericardectomy עלולה להיות מלווה בקושי ומצוקה מסכנת חיים. מסיבה זו בעלי חיים שעברו ניתוח מאושפזים במחלקת טיפול נמרץ בתהליך ההתאוששות שעורך בדרך כלל 24-48 שעות. במקרים יציבים בהם הניתוח מבוצע טורקוסקופית, האשפוז עשוי להיות קצר יותר בהשוואה לפתיחה מלאה של בית החזה.

מדוע להפנות ניתוחי גישה מנימלית למרכז המומחים?
מחלקת הכירורגיה שלנו מצוידת במכשור מתקדם, המאפשר ביצוע ניתוחים ברמת מורכבות גבוהה מאוד. מחלקה מובילה זו, מנוהלת בידי צוות של מומחים בכירורגיה מוסמכי ECVS ו בעלי תעודת התמחות ישראליתההרדמה לצורך ביצוע הניתוח מבוצעת בצורה בטוחה ע"י מחלקת ההרדמה של מרכז המומחים בשיתוף פעולה של צוות טכנאיות כירורגיה מנוסות. במרכז המומחים פועלת מחלקת טיפול נמרץ המיומנת בתמיכה הולמת של מקרים בהם ישנה מצוקה  מסכנת חיים המלווה חלק מהמקרים.  אנחנו שואפים לספק את הטיפול המתאים והטוב ביותר עבור חיית המחמד שלכם.

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
bottom of page