168_edited.jpg

Anesthesia and analgesia

מחלקת ההרדמה מנוהלת ע"י ד"ר חמדת בנאי. חמדת מקדם את המחלקה ומכשיר את הצוות לבצוע הרדמה בטוחה ושיכוך כאב יעיל.

חלק חשוב ובלתי נפרד מביצוע ניתוח מוצלח הינו הרדמה בטוחה ושיכוך כאבים אפקטיבי. בעבר הרחוק, הסיכון בהרדמה היה משמעותי מאוד, כך לדוגמה בשנות ה70 של המאה הקודמת, דווח על מעל 4 אחוזי תמותה בניתוחים בשדה הווטרינריה של חיות המחמד. ההתפתחות המשמעותית שחלה בשנים האחרונות בתחום ההרדמה הורידה את הסיכויים לתמותה בניתוחים וטרינרים לכ0.1-0.01 אחוזי תמותה בימינו.  
 

הרדמה לצורך ניתוח:

במרכז המומחים פועלת מחלקת הרדמה העסוקה בתכנון והוצאה לפועל של הרדמה יעילה לצד שיכוך כאבים אפקטיבי. בעל החיים המנותח, נבדק ע"י רופא מרדים הבונה תוכנית הרדמה פרטנית המתאימה למקרה הספציפי. רופא מרדים יעריך פרמטרים כמו מצב כללי של בעל החיים, רגישות לתרופות , בעיות במערכת הנשימה, הערכה של בדיקות הדם או בדיקות הדמיה לצורך בניה של תוכנית זו. קיימת שונות רבה בין תכניות ההרדמה המתאימות לכל מקרה. כך לדוגמה ישנם מקרים בהם הרדמה פשוטה או אפילו הרדמה מקומית מספקות את הדרוש על מנת לבצע את הניתוח, אך מנגד, חלק מהמקרים המנותחים נמצאים במצב מסכן חיים עוד לפני ההרדמה. בבעלי חיים אלה דרושה השגחה צמודה וניטור הרדמה קפדני. צוות ההרדמה מעורב באופן פעיל במהלך הניתוח. שימוש בציוד ניטור מתקדם מאפשר למרדים לשנות את מרכיבי ההרדמה תוך כדי ניתוח וכן הרדמה של מקרים בהם ישנו סיכון גבוה בניתוח.
 

טיפול בכאב לאחר הניתוח:

תכנון ההרדמה של מקרה כולל גם את הטיפול בכאב לאחר הניתוח. כיוון שניתוחים עלולים לכלול כאב פוסטאופרטיבי משמעותי, תשומת לב מיוחדת מודגשת לאופן בו הכאב משוכך. שימוש בתרופות שונות מאפשר שליטה על רמת הכאב בזמן הניתוח ואחריו.


הדרכה של צוות מרכז המומחים:

אחד התפקידים החשובים של צוות מחלקת ההרדמה הוא הדרכה של הצוות כולו בתחום. הרופא המרדים מכשיר טכנאים לניטור והרדמה בטוחה של בעלי חיים ואת צוות הרופאים בעדכון על אפשרויות טיפול בכאב בתקופת ההבראה מהניתוח. רופאים שמפנים מקרה, יכולים להתייעץ עם הרופא המרדים לגבי פרוטוקולים של הרדמה ושיכוך כאבים.


בזכות צוות מחלקת ההרדמה המקצועי של מרכז המומחים, מתאפשר ביצוע ניתוחים מורכבים בסיכון מינימלי.

הרדמה מקומית בשימוש Nerve Stimulator

 

על פי מחקרים בנושא בחיות מחמד, הרדמה מקומית מאפשרת הפחתה של מינון חומרי הרדמה כללית וכך מתאפשרת הרדמה בטוחה יותר. הדבר רלוונטי לכלל המורדמים וביתר שאת לבעלי חיים הסובלים ממחלות רקע שהם ממילא בסיכון מוגבר להרדמה כללית. במטופלים כאלה אנחנו שמים דגש מיוחד על Multimodal Balanced Anesthetic Technique - שימוש משולב בתרופות הרדמה כדי להגיע לעומק הרדמה ושיכוך כאב רצויים, תוך הפחתת מינונים של כל אחת מהתרופות והשגת השפעה רצויה עם מינימום תופעות לוואי.

לאחרונה התחדשנו בבית החולים במכשיר Nerve Stimulator. מכשיר זה מאפשר זיהוי מיקום מדויק של עצב במטרה להזריק חומר הרדמה מקומית וכך להשיג הרדמה של איבר שלם כגון רגל קדמית או אחורית.

הרדמה מקומית בשימוש Nerve Stimulator משמשת אותנו לניתוחים האורטופדיים, כדוגמת שברי הומרוס ורדיוס-אולנה על ידי הרדמה של ה Brachial plexus; בניתוחי תיקון קרע רצועה צולבת – TTA ו-TPLO על ידי הרדמה של ה Femoral + Sciatic nn., וניתנת בנוסף לשיכוך כאבים סיסטמי, כחלק מגישה של Combined Analgesia (טיפול ומניעה בכאב על ידי תרופות מקבוצות פרמקולוגיות שונות כשכל אחת פועלת על מסלול כאב אחר).

השימוש ב Nerve Stimulator נעשה אחרי הכנה אספטית של אזור ההזרקה, החדרה של מחט ייעודית, סטרילית, במיקום ספציפי על פי land marks אנטומיים, וחיבורה למכשיר שמזרים דרכה זרם חשמלי של עד 1ma. כאשר המחט מתקרבת לעצב מתקבלת תזוזה של מפרקי הגפה בהתאם לעצב אותו מגרים, וכך מזוהה המיקום המדויק להזרקה. כך, בגירוי של עצב הסכיאטיק מתקבלת פלקסיה/אקסטנציה של הטרזוס, ובגירוי עצב הפמורל מתקבלת אקסטנסיה של הברך (למעשה, התגובה הנצפית ספציפית לא רק לעצב אלא למיקום לאורך אותו עצב. כך, בגירוי סעיפים פרוקסימליים יחסית של הסכיאטיק, מתקבל רק כווץ של שרירי ה- Semitendinosus-Semimembranosus והזרקת חומר במיקום זה לא תביא בהכרח להרדמה מספקת של הגפה). מרגע שמזוהה מיקום העצב, מחברים למחט הנ"ל מזרק עם חומר הרדמה מקומית (דוגמת Bupivacaine). עם הזרקת החומר, אפשר לצפות כיצד תזוזת המפרק המתוארת קודם נעצרת הודות להרדמה של העצב.

שיכוך כאבים טוב ומניעה של כאב לפני היווצרותו גם מסייעים להתאוששות טובה יותר ומהירה יותר בניתוחים אורטופדיים, לחזרה מהירה לאכילה ולשתיה, לשימוש ברגל המנותחת, ולשחרור מוקדם הביתה.