top of page

laryngeal paralysis

מהו שיתוק לרינגס?
הlarynx הוא איבר הבנוי מסחוסים הממוקם בראשיתו של קנה הנשימה. הוא מהווה מעין שוער לקנה הנשימה. במהלך מחזור הנשימה הlarynx נמצא בתנועה מתמדת. בזמן שאיפה (הכנסת אוויר לריאות), הlarynx נפתח ונפער באופן מירבי, על מנת לאפשר זרימת אוויר דרכו לתוך קנה הנשימה. בזמן מנוחה (בין שאיפה לשאיפה) הוא נסגר באופן חלקי, ובזמן אכילה ובליעת מזון הוא נסגר כדי למנוע שאיפה של המזון. סחוס הlarynx שמתפקד כשוער הקנה נקרא "Arytenoid". שיתוק הlarynx הוא מצב בו הכלב אינו מסוגל לפתוח את השוער הזה במהלך מחזור הנשימה גורם לפגיעה בזרימת האוויר לתוך קנה הנשימה. התוצאה של מצב כזה הוא קושי משמעותי בנשימה וחנק. המחלה בעלת אופי פרוגרסיבי והיא נוטה להחמיר על ציר הזמן.

מה גורם לשיתוק הlarynx?
שיתוק הlarynx נגרם מפעילות לקויה של העצב האחראי על כיווץ שרירי הלרינגס. פעולת העצב " recurrent laryngeal nerve" גורמת לשרירים לפתוח את סחוסי ה Arytenoid במחזור הנשימה. ברוב המקרים, הגורם לפגיעה בעצב אינו מזוהה בבדיקה אך עלול להיות מלווה לבעיה נירולוגית כללית " general neuropathy". שיתוק הlarynx נפוץ בכלבים מבוגרים ובאופן נדיר יותר מאובחן גם בחתולים.

מה הם הסימנים של שיתוק הlarynx?
כלבים שסובלים משיתוק ה larynx סובלים בעיקר מקושי נשימתי המתבטא בשאיפה. נשימת הכלב מלווה בצפצוף וחריקות בעיקר לאחר פעילת. קושי נשימתי זה מחמיר במרוצת הזמן ועלול להביא לכך שכלב אינו מסוגל כלל לבצע פעילת גופנית. לעתים, שינוי בקול הנביחה ואפילו איבוד קול מוחלט סימן מקדים להתפתחות שיתוק ה larynx.

 

 כיצד ניתן לאבחן שיתוק larynx?
האבחון כלול בדיקות דם , בדיקה נויורולוגית  מלאה וצילומי בית חזה כדי לשלול מחלות רקע שעלולות לגרום ל לשיתוק ה larynx. זיהוי השיתוק של ה larynx מבוסס על בדיקה של חלל הפה של בעל החיים תחת הרדמה קלה. בבדיקה זו, במהלך מחזור הנשימה (בכלב בריא) ניתן לראות תזוזה של הסחוסי ה Arytenoid. בכלב שסובל מהשיתוק של ה larynx לא תיראה תנועה והכניסה לקנה נותרת כמעט סגורה במהלך כל מחזור הנשימה.

בדיקה אנדוסקופית של תפקוד הlarynx  בכלב עם שיתוק larynx.  במקרה זה סחוסי הArytenoid אינם זזים כלל במהך מחזור הנשימה. ניתן לראות תנועה של מיתרי הקול (vocal cords) בלבד.

בדיקה אנדוסקופית של תפקוד הlarynx : במקרה זה ניתן לראות פתיחה של הArytenoid במהלך השאיפה המעידה תפקוד תקין של הlarynx . 

כיצד ניתן לטפל בשיתוק larynx?
במקרים בהם בעל החיים נמצא במצב במצוקה נשימתית קשה, הטיפול הראשוני הוא מציל חיים. בעל החיים מקורר ומורגע (על ידי תרופות הרגעה). במקרים קיצוניים במיוחד, בעל החיים מורדם ומחובר למכונת הרדמה כדי לאפשר לו לנשום. לאחר ייצוב ראשוני של בעל החיים, הוא מובל לניתוח. 


זמינות מספר טכניקות ניתוח לטיפול בשיתוק הlarynx. בניתוח" unilateral arytenoids cartilage lateralization" מוסט אחד מסחוסי Arytenoid, ומקובע לדופן. התוצאה שמתקבלת היא הרחבה משמעותית של הפתח דרכו יכול האוויר להיכנס לקנה. לאחר הניתוח יש הטבה מידית ביכולת הנשימה של בעל החיים.

laryngeal paralysis dog
laryngeal paralysis dog

תמונות  שצולמו אנדוסקופית לפני ניתוח (תמונה שמאלית) ואחרי ניתוח unilateral arytenoids cartilage lateralizatio (תמונה ימנית). בתמונה לפני הניתוח סחוסי הArytenoid סוגרים כמעט באופן מלא את הכניסה לקנה הנשימה.  בתמונה השמאלית, הוסט אחד מסחוסי Arytenoid, וקובע לדופן. התוצאה שמתקבלת היא הרחבה משמעותית של הפתח שצורתו החדשה דומה לאות "D". הרחבה זו מאפשרת זרימת אוויר יעילה יותר. לאחר הניתוח ניכרת הטבה מיידית ביכולת הנשימה של בעל החיים.

החלמה מניתוח:
בדרך כלל מייד לאחר הניתוח מתרחשת הטבה משמעותית ביכולת בעל החיים לנשום . ההתאוששות נעשית תחת בקרה במחלקת אשפוז וטיפול נמרץ

האם יש לניתוחי שיתוק ה larynx סיבוכים?
סיבוכים משמעותיים של הניתוח עלולים לכלול דלקת ריאות שאיפתית. הסיבה לכך היא ההסטה הקבועה של סחוס ה Arytenoid גם בזמן בליעת מזון או שתיית מים. במקרים בהם מאובחנת דלקת ריאות שאיפתית, דרוש טיפול באנטיביוטיקה לתקופה ארוכה. סיבוך אפשרי נוסף הוא כשל של הסחוס בגלל שבר שלו או ניתוק שלו מההצמדה לדופן. במקרה כזה סימני המחלה יופיעו שוב באופן מידי. 

מדוע להפנות ניתוחי שיתוק ה larynx למרכז המומחים?
מחלקת הכירורגיה שלנו מצוידת במכשור מתקדם, המאפשר ביצוע ניתוחים ברמת מורכבות גבוהה מאוד. מחלקה מובילה זו, מנוהלת בידי צוות של מומחים בכירורגיה מוסמכי ECVS ו בעלי תעודת התמחות ישראלית.
ההרדמה לצורך ביצוע הניתוח מבוצעת בצורה בטוחה ע"י מחלקת ההרדמה של מרכז המומחים בשיתוף פעולה עם צוות הטכנאים המנוסים שלנו. במרכז המומחים פועלת מחלקת טיפול נמרץ המיומנת בתמיכה הולמת של מקרים בהם ישנה מצוקה נשימתית מסכנת חיים.
במהלך השנים האחרונות צברנו ניסיון רב בטיפול מוצלח מאוד במקרים של  שיתוק larynx. אנחנו שואפים לספק את הטיפול המתאים והטוב ביותר עבור חיית המחמד שלכם.

 

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
bottom of page