top of page
tracheal stenting dog

tracheal collapse

מה זה tracheal collapse?
קנה הנשימה הוא צינור סחוסי דרכו זורם האוויר הננשם מהפה לריאות. בקצה הקנה נמצאה הברונכוס הראשי. בברונכוס הראשי הקנה מתפצל לאונות הריאה. הפיצול הראשי של הברונכוס הוא לאונות ימין ושמאל.
הקנה עצמו עשוי מטבעות סחוס שצורתן דומה לאות "C". את החלק הפתוח של הטבעת מכסה שריר הtrachialis  וגיד  שנקרא "dorsal tracheal ligament".
קריסת קנה נגרמת משינוי הדרגתי במבנה הסחוס הגורם להיחלשות טבעות הסחוס וקריסה שלהן. קריסה זו גורמת להיצרות משמעותית של הקנה המובילה לקושי נשימתי ושיעול. ידועים גורמים המשפעים על חומרת הביטוי של המחלה. השמנה עומדת בראש גורמים אלה וגורמת להחמרה משמעותית של הביטוי הקליני. 

מה הם הסימנים של tracheal collapse?
מחלה זו שכיחה בעיקר בכלבים מגזעי שעשועים (יורקשייר טרייר, פודל ננסי, פומרניאן). הביטוי הקליני יכול לכלול שיעול טורדני שמחמיר בפעילות. המחלה בעלת אופי פרוגרסיבי והיא מחמירה על ציר הזמן. בחלק מהמקרים השיעול ילווה במצוקה נשימתית משמעותית שיכולה להוביל לציאנוזיס (קושי בחמצון הדם המתבטא בכיחלון של הריריות והלשון) ואפילו בהתעלפות כתוצאה ממאמץ קל.

כיצד ניתן לאבחן tracheal collapse?
בדיקה פיזיקלית עשויה להעלות את החשד ל tracheal collapse. לעתים, צילומי בית חזה יכולים לזהות קריסת קנה. אחד החסרונות של אבחון ע"י צילומי רנטגן היא העובדה שצילום מספק תמונה סטאטית של נקודה בזמן. קריסת הקנה עלולה לבוא לידי ביטוי רק בחלק ממחזור הנשימה. מסיבה זו צילומי רנטגן אינם רגישים לאבחון. פלורוסקופיה דינמית מאפשרת הדמיה של הקנה במהלך כל מחזור הנשימה. יתרון נוסף של פלורוסקופיה דינמית היא העובדה שניתן לבצע את הבדיקה בכלב שאינו מורדם. אמצעי אבחון נוסף שמשלים את התמונה הוא טרכאוסקופיה. בהליך זה מוחדר סיב אופטי לתוך הקנה במהלך הנשימה ואז ניתן לקבוע את דרגת החומרה של הקריסה ולקבל אינפורמציה לגבי מעורבות הברונכוס הראשי.
מבדילים בין מקרים בהם מעורב החלק הצווארי של הקנה למקרים בהם מעורב החלק הטורקאלי של הקנה (זה שנמצא בתוך בית החזה). מקובל לדרג את חומרת הקריסה ל- 4 דרגות עפ"י מידת הקריסה. מעורבות של הברונכוס הראשי בקריסה, עלולה להעיד על חומרה גבוהה במיוחד וסיכויי הצלחה נמוכים.

כיצד ניתן לטפל ב tracheal collapse?
ברוב המקרים הטיפול במקרים של קריסת קנה הוא רפואי. טיפול זה כלל תרופות מדכאות שיעול, סטרואידים והפחתת משקל. מקרים בהם הטיפול הרפואי כשל ומקרים בהם הקליניקה מסכנת חיים מופנים לכירורגיה.
מטרת ניתוחי קריסת הקנה היא להגדיל באופן משמעותי את קוטר הקנה הקרוס. לצורך כך זמינות במרכז המומחים שתי טכניקות ניתוחיות. 

Intraluminal tracheal stenting 
טכניקה זו משתמשת בשתל (stent) עשוי מניטינול. השתל הוא צינור רשת שמוחדר לתוך הקנה תחת שיקוף פלורוסקופי. השתל נפתח באתר הקריסה ופותח את ההיצרות ע"י דחיקה של דופן הקנה לצדדים. ניתן לטפל בקריסות קנה טוראקליות וצוואריות כאחד. אורך וקוטר הstent  נמדד מצילומי רנטגן שמבוצעים בטכניקה בה מוחדר אוויר לקנה (כדי לדעת מה הוא הקוטר התקין של הקנה בכלב). הניתוח עצמו מבוצע דרך פה הכלב תוך שיקוף פלורוסקופי. 

tracheal stent dog
tracheal stent dog
tracheal stent dog

כלבת יורקשייר טרייר בת 9 שנים שבה אובחנה קריסת קנה צווארית וטורקלית מדרגה III. הכלבה טופלה ע"י החדרה של Intraluminal tracheal stent לקנה. בתמונות ניתן לראות את הקנה הקרוס לפני הניתוח  ואת פתיחת הstent ( רשת צינור עשויה ניטינול) בתוך הקנה. המצוקה הנשימתית ממנה סבלה הכלבה נעלמה לחלוטין מיד לאחר הניתוח אך היא המשיכה להשתעל למשך זמן מה.

Extraluminal tracheal stenting
בשיטה זו, מונחות טבעות פלסטיק סביב הקנה. טבעות הקנה הקרוסות מחוברות אל טבעות הפלסטיק ע"י תפרים שאינם נספגים.

Extraluminal tracheal stenting

תמונה שצולמה במהלך ניתוח Extraluminal tracheal stenting, ניתן לראות את קריסת הקנה באזור הצוואר. טבעת הפלסטיק מקיפה את הקנה. הקנה נתפר לטבעת הפלסטיק והקריסה מורחבת.

האם לניתוחי tracheal collapse יש סיבוכים?
שתי שיטות הניתוח שתוארו עלולות להיות מלוות בסיבוכים משמעותיים. סיבוכים אלה כוללים נדידה או שבר של הstent , היווצרות של רקמת צלקת סביב השתל, וקריסה של הקנה באזור אחר. אם כי דווח על הצלחה ניתוחית של 75-90% מהמקרים, סיבוכים אלה שכיחים באופן יחסי. מסיבה זו מקרים בהם מאובחנת קריסת קנה יופנו קודם כל לטיפול רפואי וטיפול ניתוחי ישמר רק לאותם למקרים בהם הטיפול הרפואי נכשל. 

מדוע להפנות ניתוחי קריסת קנה למרכז המומחים?
מחלקת הכירורגיה שלנו מצוידת במכשור מתקדם, המאפשר ביצוע ניתוחים ברמת מורכבות גבוהה מאוד. מחלקה מובילה זו, מנוהלת בידי צוות של מומחים בכירורגיה מוסמכי ECVS ו בעלי תעודת התמחות ישראלית. מומחים בתחום הדמיה וטרינרית המסוגלים לבצע בדיקת הדמיה הדרושה כדי לזהות ולמקם קריסת קנה. על סמך הניסיון הרב של המומחים ברדיולוגיה ניתן לתכנן ניתוח מוצלח. ההרדמה לצורך ביצוע הניתוח מבוצעת בצורה בטוחה ע"י מחלקת ההרדמה של מרכז המומחים בשיתוף פעולה עם צוות טכנאיות כירורגיה מנוסות. במרכז המומחים פועלת מחלקת טיפול נמרץ המיומנת בתמיכה הולמת של מקרים בהם ישנה מצוקה נשימתית מסכנת חיים. אנחנו שואפים לספק את הטיפול המתאים והטוב ביותר עבור חיית המחמד שלכם.

מה קורה לאחר הניתוח?
החלמה מניתוח קריסת קנה עלול להיות מלווה בקושי ובמצוקה נשימתית. מסיבה זו בעלי חיים שעברו ניתוח מאושפזים במחלקת טיפול נמרץ בתהליך ההתאוששות שעורך בדרך כלל 24-48 שעות. בחלק מבעלי החיים יידרש המשך טיפול רפואי (לעתים ארוך טווח) כדי להתמודד עם השיעול הכרוני. 

 

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
bottom of page