top of page

מה זה פיזיותרפיה?
שימוש בשיטות טיפוליות שונות בשילוב מכשור חשמלי, מתיחות, מגע ,תרגול אקטיבי (בעזרת ציוד כדורי פיזיותרפיה) והנעה פסיבית על מנת לעזור לגוף לחזור לתפקוד ולניידות.
 בפיזיותרפיה אנחנו לא מטפלים רק באתר הפגוע, אלא מתייחסים למכלול השינויים הגופניים המשניים לפציעה. 
לדוגמא, בעל חיים הסובל מפגיעה בברך אחת עשוי לסבול מאי נוחות במפרקי האצבעות והקרסול הנובעים משינוי אופן הדריכה, מעומס יתר על רגלו האחורית השניה וממתח בשרירים שונים בגוף ואף בפלג גופו הקדמי. 
שינויים משניים אלה יגבילו את הניידות הכוללת ואת הנוחות, ובמקרים כרוניים/קיצוניים אף יגרמו למצב בו בע"ח יסבול מפגיעה נוספת.
לכן בפיזיותרפיה אנו מטפלים בגוף כמכלול.
מטרתנו היא לשפר את התנועתיות והתפקודיות היומיומית של בעל החיים תוך שיפור אורח החיים, שמירה על מאזן גופני ומניעת פציעות נוספות ככל האפשר.
הפיזיותרפיה האנושית כמובן שונה במקצת מהפיזיותרפיה הווטרינרית, אנו הולכים על שניים בשונה מחיות המחמד שלנו ומכאן מגיעים מרבית ההבדלים.
בנוסף, איננו יכולים לצפות מבע"ח להבין שעליו להתנהג ולפעול אחרת לאחר ניתוח/פציעה על מנת להחלים כשורה. לכן, אנו משקיעים מאמץ רב לספק לכם את הליווי וההדרכה על מנת להצליח לבצע זאת.

היתרונות של פיזיותרפיה:
שיטה בטוחה ויעילה להפחית ולנהל כאב ודלקת
מגביר את מהירות ההתאוששות בחולים שלאחר הניתוח
משמר את מצב השרירים, מפרקים ועצב אצל מטופלים בתקופת ההחלמה
תורם להשפעות פסיכולוגיות חיוביות ולשיפור איכות החיים
מקטין את השימוש בתרופות

כמה פגישות נדרשות?
מספר המפגשים הנדרשים תלוי בסוג הפגיעה ובשיעור ההתאוששות האישי של כל בע"ח לגופו. 
(לדוגמא, פציעה חריפה בכלב צעיר אינה תתרפא באותה המהירות כמו פציעה חריפה בכלב בוגר/ גריאטרי.)
בשלבים המוקדמים של ההתאוששות, נדרשת מהבעלים מחוייבות טיפול שיקומי הדוקה יותר, ולאחר מכן הביקורים פוחתים עד כדי סיום טיפול לחלוטין. ישנם מקרים קיצוניים שתקופת ההחלמה תימשך יותר מהמקובל, או לחילופין לבחירת המשפחה - תימשך כשגרה על מנת לייצר אורך חיים בריא ושמרני לבעל החיים הסובל מבעיה כרונית.
השיקום יתבצע לאחר הכרת המטופל וצרכיו. היכרות זו תתבצע לאחר ראיון מקיף ובדיקה גופנית. לאחר מכן, לכל מטופל תותאם תוכנית אישית אשר תענה על צרכיו הספציפיים ותתאים לשגרת יומו.
חשוב מאד שהשיקום יבוצע ללא דיחוי  כדי למצות את "חלון ההזדמנויות" ליצירת שינוי מיטבי.

טיפול שיקומי במהלך אשפוז בבית החולים:
מטופל לאחר ניתוח אורטופדי / נויורולוגי עלול לסבול מנפיחות/בצקת/דלקת, וכאב באזור המנותח, ומחוסר אונים מכך שאינו יכול לזוז ולה
עמד בכוחות עצמו. 

טיפול שיקומי במהלך האשפוז נעשה בעזרת מתן תמיכה כוללת, בשילוב תרמותרפיה ושימוש במכשור מתקדם המיועד במיוחד לבעלי חיים ומוכר בכל העולם למטרה זו גם ברפואה ההומאנית. הטיפול נעשה לאחר הניתוח על ידי איש מקצוע ומיועד להקלה מיידית. טיפול זה מוכר כנחוץ ומועיל לאנשים וחיות מחמד כאחד.

 

תהליך השיקום הרפואי הינו שלב בתהליך הריפוי, אשר נועד לאפשר למטופל להיות נינוח ככל האפשר ולחזור לתפקוד מירבי מבחינה פיזית/תנועתית במטרה לקיים אורח חיים פעיל ובריא ולהפחית סיבוכים כמו דלקות בצקות ופצעי לחץ ככל האפשר.
קיימים מספר דברים שאנו יכולים לעשות במהלך אשפוז בע"ח בבית החולים-
מטופל מורדם/מונשם או בע"ח שאינו מסוגל לזוז בכוחות עצמו- זקוק לתמיכה ותזוזה פאסיבית של מפרקי הגוף על מנת להזרים נוזל מפרקי ולשמר תנועתיות בכל חלקי גופו, חוסר תנועה של גפיים למשך זמן עלול לגרום לנוקשות/לחוסר יכולת לבצע תנועה מסויימת בעתיד. בנוסף, בעקבות השכיבה וחוסר התזוזה לאורך זמן עלולים להיווצר פצעי לחץ/בצקות באזורים שונים בגוף ולגרום לאי נוחות ומטרד.

קומפרסים, הנעה מפרקית, טכניקות מגע לעידוד הזרמת דם, תמיכה פיזית ושימוש במכשור מתקדם יסייעו ויקלו על בעל החיים במהלך האשפוז.
 


טיפול שיקומי לאחר שחרור מבית החולים:
עצמאות בתפקוד היא אחד הדברים החשובים ביותר לבע"ח. אובדן העצמאות והתלות בנו מביאה לפגיעה באורח חיו, ולעיתים ל"שעבוד" האנשים המטפלים בו.
פגישות השיקום מתמקדות בטיפול במכלול הבעיות מול המטפלים הקבועים של בע"ח, ומתמקדת ביצירת שיפור התנאים הקיימים במגבלה הספציפית של כל חיה ומקנה למשפחה כלים להתמודד עם המגבלות עד לחזרה הדרגתית לפעילות שגרה נורמאלית.


ברוב המקרים, בשלבים המוקדמים של ההתאוששות מניתוח/פציעה נדרשת מהבעלים מחוייבות טיפול שיקומי הדוקה יותר, ולאחר מכן הביקורים פוחתים עד כדי סיום טיפול לחלוטין. ישנם מקרים קיצוניים שתקופת ההחלמה תימשך יותר מהמקובל, או לחילופין לבחירת המשפחה - תימשך כשגרה על מנת לייצר אורך חיים בריא ושמרני לבעל החיים הסובל מבעיה כרונית.  לכן טיפול של פעם בשבוע/פעם בשבועיים/ פעם בחודש יקבע בהתאם למטופל ופגיעתו.


השיקום יתבצע לאחר הכרת המטופל וצרכיו. היכרות זו תתבצע לאחר ראיון מקיף ובדיקה גופנית. לאחר מכן, לכל מטופל תותאם תוכנית אישית אשר תענה על צרכיו הספציפיים ותתאים לשגרת יומו של המטופל ומשפחתו.
השיקום כולל גם תהליך התאמת עזרים בהם יוכל המטפל להיעזר על מנת לשפר את התפקוד היומיומי של בע"ח, כמו למשל התאמת רתמות הולכה,פרוטזות,נעליים,כסאות גלגלים ועוד.


חשוב מאד שהשיקום יבוצע ללא דיחוי  כדי למצות את "חלון ההזדמנויות" ליצירת שינוי מיטבי במצב.
במרבית המקרים- המלצה לשיקום תינתן ככלל, במכתב השחרור.

 

ריפוי פצע
אנו יכולים לטפל בפצעים פתוחים חמורים שנבעו מתאונות/ טראומות שונות על ידי שימוש במכשור מתקדם (  מכשיר VAC , חבישות המעודדות ריפוי רקמות, ושימוש בלייזר טיפולי.) כל אלה יעילים בהפחתת דלקת וריפוי בפרק זמן קצר יותר. ניתנים בשיתוף פעולה ובתמיכה מלאה עם מחלקת כירורגיה בבית בחולים.

הסבר על השירותים הניתנים במחלקת שיקום-פיזיותרפיה

תרגיל ידני וטיפולי
תרגיל טיפולי הוא ללא ספק החלק החשוב ביותר של השיקום הפיזי. 
בעזרת תרגילים טיפוליים, אנו יכולים ללמד את בעל החיים להשתמש באיבר כראוי, לבנות כוח וסיבולת של מגוון רחב של שרירים בגוף, לרדת במשקל ולהיות בכושר. במרפאת השיקום יש לנו מגוון ציוד פיזיותרפיה המיועד במיוחד לבעלי חיים.
תרגילים אלה יכולים להתבצע על ידכם בהתאמת תרגול על ידינו תוך התחשבות בסביבה הבייתית. 
אצלנו תמצאו כדורי פיזיותרפיה בגדלים וצורות שונות, כריות איזון, therabands, ולוחות נדנדה המשמשים לחיזוק שרירים, מציאת איזון ,חיזוק שרירי ליבה ועוד.

אלקטרו-תרפיה
שתי צורות שונות של electrotherapy מסופקים על ידינו.
 transcutaneous (TENS) ו- Neuromuscular (NMES). הזרם החשמלי הוא בטוח לניהול על ידי איש מקצוע ומתנהל ללא כאב. 
TENS משמש בעיקר להקלה על הכאב. זרם התדר הנמוך מגרה סיבי עצב אשר מפחיתים את תפיסת הכאב במוח.
בתדרים גבוהים יותר, סיבי עצב שונים מופעלים כדי לעורר את שחרורם של האופיאטים בגוף (חומר להקלת כאב).

העוצמה מותאמת לנוחיות החיה ולמטרת השימוש.

 

 

 

 

 

 

 


 

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
bottom of page