top of page
LDE_edited.jpg

פגיעה בגידים ורצועות

גיד הוא אגד קשיח של רקמת חיבור סיבית המחבר בדרך כלל שריר ועצם. הרכב הגידים דומה להרכב רצועות – רקמת חיבור צפופה וסדירה שעיקרה סיבי קולגן, המסודרים במקביל לאורך הציר האורכי של הגיד. המבנה המרחבי של סיבים אליה מאפשר לגידים עמידה במאמצי המתיחה המופעלים עליהם בעת כיווץ השרירים המתכווצים לבין משיחת העצמות אליהן הגיד מחובר.

רקמת הגיד דלה באספקת דם, לכן יכולת ההתחדשות שלה במקרים של פגיעה, מוגבלת מאוד. מסיבה זו, פגיעה בגיד בדרך כלל אינה מחלימה מעצמה, אלא דורשת התערבות כירורגית.

פריקה של גידים עלולה להסב כאב או לפגוע בפונקציונאליות ולהתבטא בצליעה על הגפה הפגועה.

כלבה בת כשנה מחוסנת ובריאה בדרך כלל.

הבעלים מתארים שהכלבה מתקשה ללכת. מידי פעם נשמעת צווחה והיא מרימה את אחת הרגליים האחוריות באוויר למספר צעדים ושוב חוזרת ללכת כמעט נורמלי. מדי פעם נשמע מאין "קליק" מהרגל האחורית שמיד ובסמוך לו הצליעה מופיעה. הצליעה מופיעה כול פעם ברגל אחורית אחרת.  היו מספר אפיזודות בהן הכלבה לא הייתה מסוגלת ללכת כלל ואז בחרה לשכב ולא רצתה ללכת כלל לאחר מספר דקות הייתה מסוגלת ללכת כמעט באופן תקין.

פריקה של גיד הsuperficial digital flexor tendon

גיד הsuperficial digital flexor tendon עובר מעל הקלקנאוס (עצם העקב) ומתחבר לאצבעות כף הרגל. הDDF הוא עובר בתוך רטינקולום שהיא רקמת חיבור העוטפת את הקלקנאוס באזור בו הגיד עובר. טראומה עלולה לגרום לקרע ברטינקולום שיוביל לפריקה של הגיד.

בבורדר קולים ושלטים השקע בקלקנאוס עלול להיות שטחי מאוד דבר שמוביל לפריקה לטראלית של הגיד. הקליניקה מזכירה מאוד את הקליניקה שרואים בפריקת פיקה מדרגה II  או III.

הטיפול הכירורגי מוצלח בדרך כלל וכולל חיתוך של הרטינקולום בצד ההפוך לפריקה (בדרך כלל בצד המדיאלי של הקלקנאוס) ואמבריקציה שלו ע"י תפרי ניילון .

Fig1.jpg
SDF luxation dog
SDF luxation dog

פריקה דומה נוספת היא פריקה של גיד הlong digital extensor

הlong digital extensor  מתחיל בקונדיל הלטראלי של  הפמור ועובר בתוך הgroove  gerdy  בטיביה הפרוקסימלית באספקט הלטראלי . השריר מסתיים בצד הדורסלי של פלנגה 3 של אצבעות 2-5.

פריקה של ה long digital extensor  מתוך הgroove  gerdy תגרום לצליעה intermittent  ולקליק שניתן לשמוע אותו לפעמים. אופי הצליעה דומה מאוד לזה שנראה בפריקת פיקה דרגה II  או III ובדומה לפריקת פיקה פריקת הLDE יכולה להיות ללא צליעה או עם צליעה בדרגות שונות. בדומה למה שתואר לגבי הDDF, גם הגיד הזה מוחזק ברטינקולום. פגיעה ברטינקולום הזה עלולה לגרום לפריקה של הגיד מgroove  שלה. הפגיעה נפוצה בכלבים ארוכי רגליים (כמו גריהאונד) אך יכולה להיות התפתחותית (כלבים כונדרודיסטרופים). הפגיעה יכולה להיות אאטרוגנית כתוצאה מניתוח TPLO או TTA (Luxation of the long digital extensor tendonasa complicationtoTibial PlateauLevelling Osteotomy – VCOT July 2007).

 

 

ניתן לתקן את הפריקה הזו ע"י שחזור של הרטינקולום הקרוע או שמוש בפלטה קטנה מעל הgroove.

long digital extensor luxation
long digital extensor

מה כולל הטיפול לאחר הניתוח?
הטיפול בחיית המחמד שעברה ניתוח גיד או רצועה, כלל הגבלת פעילות, מנוחה ושיכוך כאבים. לעתים, יש להגביל את בעל החיים למנוחה בכלוב ולהוציאו לטיולים רק תחת פיקוח ובקרה. שיקום בפיזיותרפיה מומלץ מאוד בחלק גדול של המקרים הטראומטיים. הכלב עובר תהליך שיקומי הכולל פיזיותרפיה בייתית או טיפולים במחלקת השיקום ורפואת ספורט של מרכז המומחים. במחלקת השיקום בין היתר, מקבלים הדרכה כיצד לבצע פיזיותרפיה בתקופת ההחלמה ואופציה למענה מיידי לאחר הניתוח. 

לאחר מכן כ6-10 שבועות לאחר מועד הניתוח, בעל החיים מזמן לבצע צילומי ביקורת בהם נבחנת התקדמות ההחלמה. 

מהם הסיכונים והסיבוכים הקשורים בניתוחי גידים?
חלק מניתוחי הפריקה קשים לתכנון וביצוע. לצערנו, כל ניתוח יכול לשאת סיכון של כישלון וסיבוכים. אלה יכולים לכלול זיהום, ריפוי עצם לקוי ושבירת השתל ,קרע חוזר בגיד ועוד. למרבה המזל, סיבוכים אלה אינם שכיחים כאשר הניתוח מבוצע בידי ידיים מיומנות והרוב המכריע של המקרים מחלים בצורה תקינה ואינו חווה סיבוכים. הסיכוי והסיכון לסיבוכים בטיפול בחיית המחמד שלך יידונו בפירוט במהלך הייעוץ הראשוני עם האורתופד לפני תחילת הטיפול.

מדוע להפנות ניתוחי גידים למרכז המומחים?
מחלקת האורתופדיה שלנו מצוידת במכשור מתקדם המאפשר ביצוע ניתוחים ברמת מורכבות גבוהה מאוד. המחלקה מובילה זו, מנוהלת בידי צוות של מומחים אורתופדים מוסמכי ECVS ובעלי תעודת התמחות ישראלית.
ההרדמה לצורך ביצוע הניתוח מבוצעת בצורה בטוחה ע"י מחלקת ההרדמה של מרכז המומחים בשיתוף פעולה של צוות טכנאיות כירורגיה מיומנות. במרכז פועלת מחלקת טיפול נמרץ ומחלקת שיקום ופיזיותרפיה המסוגלות לספק תמיכה הולמת לאחר הניתוח.
במהלך השנים האחרונות צברנו ניסיון רב בטיפול מוצלח בפריקות פיקה. חלק מהתוצאות שלנו פורסמו בכתבי עת מקצועיים בתחום. אנחנו שואפים לספק את הטיפול המתאים והטוב ביותר עבור חיית המחמד שלכם.

 

bottom of page