top of page
143_edited.jpg
144_edited.jpg

maxillofacial surgery

רוב שברי הלסת והפנים הם תוצאה של טראומה משמעותית כמו פגיעה מרכב. השיניים שנמצאות בלסתות הופכות את הטיפול בשברי פנים למאתגר. בחלק מהמקרים ,מחלת חניכיים גורמת לאובדן עצם משמעותי שעלול להפוך תיקון שברים כאלה למאתגר עוד יותר. לעתים פגיעה בחלל הפה עלולה להיות בעלת רקע שונה. כך לדוגמה לעיסה של גופים קשים כמו עצמות או מקלות עלולה להסתיים בטראומה לחלל הפה.

כיצד מאבחנים שברי פנים ולסת?
בדיקה דקדקנית ע"י רופא וטרינר תוכל לזהות שברי לסת בחלק מהמקרים. חוסר התאמה בין הלסת העליונה לתחתונה לאחר טראומה, עלולה להעיד על שבר. צילומי רנטגן יכולים לעזור לאתר שברים אך המגבלה המשמעותית של שיטה זו היא החפיפה הרבה של עצמות הפנים והשיניים זה על גבי זה דבר שמקשה לפעמים להבחין בשברים. מסיבה זו, פעמים רבות דרושה הדמיה תלת ממדית שנוצרת מסריקת CT. סריקה זו מאפשרת זיהוי של השברים ומספקת אינפורמציה רחבה יותר על מצב העצם במקרים שבהם יש מעורבות של מחלת חניכיים. אחת התוצאות של שברי פנים ולסת עלולה להיות חיבור פתולוגי של חללי האף לפה. במצב כזה מזון עלול לחדור לחללי האף ואפילו לסינוסים ולגרום לדלקת חמורה. פגיעה נרחבת במקסילה עלולה לגרום לחוסר יציבות של הגולגולת כולה.

212.jpg
214 - Copy.JPG
213.JPG

טרייר קטן עם שבר לסת שלא הודגם בצורה ברורה בצילום רנטגן ולא היה ברור האם ה TMJ מעורב. בעזרת תוכנת 3D הודגם השבר וכל האזורים הרגישים סביבו לנוחות המנתחים (והמנותח).

136.jpg
135.jpg

סריקת CT והדמיה תלת ממד של כלב שלעס מקל. המקל נתקע בין השיניים הטוחנות של הלסת העליונה וגרם לפגיעה משמעותית בחך הקשה. נוצר חיבור מלא בין מערות האף לחלל הפה.

לתיאור מפורט של האבחון והטיפול בכלב הזה - Repair of Traumatic Central Large Hard Palate Defect

כיצד ניתן לטפל בשברי פנים ולסת?
ניתוחי השחזור של שברי פנים ולסת קשים לביצוע. תיקון שברי מנדיבולה (לסת תחתונה) מתבצע ע"י שימוש בפלטות וברגים אורטופדים. לעתים התיקון כולל שימוש במקבע חיצוני (external fixator) או קיבוע המתבצע על גבי השיניים (בתוך הפה) שנעשה עם חומר שמתקשח ויוצר מעין חבישת תמיכה לשבר (intraoral splint). בדרך כלל, הניתוח מתבצע תחת שיקוף פלאורוסקופי על מנת לוודא שמתקבל יישור אנטומי תקין.

140.JPG
139.JPG

שיקוף פלאורוסקופי של כלב עם שברי מנדיבולה שתוקנו עם שתי פלטות. הברגים מוחדרים לעצם בין שורשי השיניים במטרה לא לפגוע בהם.

144_edited.jpg

תיקון של שבר מנדיבולה רוסטראלי שבוצע בשיטת intraoral splintin. בשיטה זו השבר מובא לרדוקציה אנטומית וחומר אקרילי ניצק על השניים ומתקשה. הוא יוצר קיבוע חיצוני המייצב את השבר בתקופת ההחלמה. החומר יוסר לאחר החלמת השבר.

מה הטיפול לאחר ניתוח?
בעלי חיים שעוברים ניתוחי פה ולסת מורכבים יאכלו אוכל רך עד נוזלי בתקופת ההחלמה של השבר או הטראומה. בימים הראשונים לאחר הניתוח, יטופלו באנטיביוטיקה ותרופות לשיכוך כאב.
משך ההחלמה נע בין חודש לארבע חודשים ברוב המקרים.

האם לניתוח פה ולסת יש סיבוכים?
כישלון של תיקון שבר עלול לנבוע ממחלת חניכיים. מחלה פריאודונטלית גורמת לאיבוד תכולת עצם ולהיחלשות שלה. כושר ההחלמה של שבר בעצם פתולוגית עלול להיות לקוי ולהוביל לכך שהשבר לא יחלים. בחלק מהמקרים כדי להתגבר על סיבוך זה, מושתלים תאי עצם שנאספים מאזור אחר בגוף. חומרים שגורמים לייצור עצם מואץ כמו BMP יכולים לתרום אף הם לתיקון שברים בכלבים עם מחלה פריאודונטלית.
סיבוך אפשרי נוסף לשברי לסת היא חוסר התאמה שנוצר בין הלסתות (malocclusion). לעתים מקרי ששבר שמחלים עם malocclusion, מחייב עקירה של שניים שמפריעות לסגירת הפה או לפעולת הלעיסה.

 

מדוע להפנות ניתוחי פה ולסת למרכז המומחים?
מחלקת האורתופדיה שלנו מצוידת במכשור מתקדם המאפשר ביצוע ניתוחים ברמת מורכבות גבוהה מאוד. במחלקה מובילה זו, מנוהלת בידי צוות של מומחים אורתופדים מוסמכי ECVS ובעלי תעודת התמחות ישראלית. מחלקת ההדמיה המנוהלת ע"י מומחה בתחום מסוגלת לבצע סוגים שונים של הדמיות מורכבות הדרושה במקרים אלה. 
ההרדמה לצורך ביצוע הניתוח מבוצעת בצורה בטוחה ע"י מחלקת ההרדמה של מרכז המומחים בשיתוף פעולה עם צוות טכנאיות כירורגיה מנוסות. במרכז פועלת מחלקת אשפוז וטיפול נמרץ ומחלקת שיקום ופיזיותרפיה המסוגלות לספק תמיכה הולמת לאחר הניתוח.
 אנחנו שואפים לספק את הטיפול המתאים והטוב ביותר עבור חיית המחמד שלכם.

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
bottom of page