top of page
angular limb dog

Angular limb deformity

מה זה Angular limb deformity?
העצמות הארוכות בגוף ישרות יחסית. המפרק שנמצא בקצה העצם פועל במישור פעולה פונקציונאלי התואם את כיוון ואופי התנועה של הגפה. עיוות בצורת העצמות הארוכות גורם לכך שהמפרק פועל במישורי פעולה שאינם מתאימים לתנועה שהוא אמור היה לבצע.
עיוות גפיים יכול להיות בעיה מולדת (כפי שנפוץ בגזעים מסוימים) או תוצאה של טראומה המתרחשת בתקופת הגדילה של העצם. ההתפתחות והגדילה של העצמות הארוכות מתרחשת בלוחיות הגידול שבקצה העצם (growth plate). פגיעה בלוחית גידול גורמת לגדילת עצם עקומה ומעוותת. האתרים האנטומיים הפגיעים באופן מיוחד הם אותם אזורים בגפיים בהם גדלות במקביל שתי עצמות. מצב כזה מתקיים בזרוע (אולנה ורדיוס) ובשוק (טיביה ופיבולה). פגיעה בלוחית גדילה של אחת העצמות (בעוד השנייה נותרת תקינה) גורמת לעצירת הגדילה של אחת כשהעצם השנייה ממשיכה לגדול. התוצאה המתקבלת היא עיוות משמעותי של הגפה.

איזה Angular limb deformity נפוצים במיוחד?
דפורמציות של האולנה והרדיוס נפוצות במיוחד. הסיבה לכך נעוצה בפגיעות הרבה לטראומה של לוחית הגדילה הדיסטלית של האולנה לצד העובדה שלוחית זו היא התורמת הבלעדית לגדילה האורכית של עצם זו. לרדיוס (העצם המקבילה בזרוע) ישנן שתי לוחיות גדילה (אחת בכל קצה של העצם) התורמות כמעט במידה שווה לגדילה האורכית של העצם. פגיעה בלוחית הגדילה של האולנה עוצרת כמעט באופן מלא את הגדילה האורכית של עצם זו. המשך גדילה תקין של לוחיות הגדילה של הרדיוס (בזמן שלוחית הגדילה של האולנה אינה פעילה יותר) גורמת לדפורמציה של הגפה כולה.

Angular limb deformity
77.png

בתמונה כלב לברדור בן שנה. בגיל חודשיים וחצי, הכלב נפגע קלות מרכב. לוחית הגדילה הדיסטלית של עצם האולנה נפגעה. המשך גדילה של עצם הרדיוס גרם לעיוות וקשתיות של הגפה כולה.

איך מאבחנים ובוחנים Angular limb deformity?
בדיקת צליעה קפדנית מבוצעת ע"י אורתופד. בבדיקה נבדקים מישורי הפעולה של המפרקים ברגל הפגועה.
צילומי רנטגן של הגפיים יספקו אינפורמציה חשובה לגבי זוויות המפרקים. בחלק מהמקרים, כדי לתכנן ניתוח תיקון מדויק, תבוצע בדיקת CT ובניה של מודל תלת-ממדי של הגפה הפגועה. מודל כזה מודפס במדפסת תלת ממד שיוצרת דגם מדויק של העצם. ניתוח דמה מתבצע על גבי המדגם לפני ביצוע ממשי בגפה הפגועה.

78_edited.jpg

כיצד ניתן לטפל ב Angular limb deformity?
בחלק מהמקרים בהם הדפורמציה אינה מלווה בצליעה משמעותית או בכאב, ניתן לשקול טיפול שמרני שעיקרו שמירה על משקל גוף נמוך. כלבים קטני ממדים נוטים להסתדר גם במצבים בהם ישנם דפורמציה ניכרת. במקרים בהם הדפורמציה גורמת לכאב, צליעה ומקרים בהם הכלב נמצא במהלך תקופת הגדילה, Angular limb deformity מטופל ע"י ניתוח.

כיצד ניתן לתקן Angular limb deformity?
הגורם המשמעותי ביותר בבחירת שיטת התיקון הוא גיל הכלב. בכלבים שנמצאים בתהליך הגדילה (עד גיל שנה וחצי בערך), קיים פוטנציאל גדילה של העצמות אותו ניתן לנצל לצורך התיקון. בכלבים אלה כדאי לבצע את ניתוחי התיקון מוקדם ככל האפשר (כדי לנצל את פוטנציאל הגדילה שעוד נותר לכלב). בדפורמציה של כלבים בוגרים, הניתוח מבוסס על תיקון מישור הפעולה המפרקי על ידי  Corrective osteotomy.


אחת השיטות לתיקון המישור המפרקי מבוססת על חיתוך והוצאה של פיסת עצם הקצרה מבין זוג העצמות הפגועות. Ostectomy of a paired bone הוא ניתוח שכיח במיוחד בעצם האולנה (ראה הסבר "על איזה Angular limb deformity נפוצים במיוחד?"). הוצאה של פיסה מעצם האולנה מאפשרת לרדיוס לגדול בצורה ליניארית ולמתן את הדפורמציה. ניתוח זה מוצלח ככל שהוא מתבצע בגיל צעיר יותר (ובאופן אידאלי בגיל צעיר מ-8 חודשים). בכלבים שסיימו את תהליך הגדילה תרומת הניתוח מוגבלת. 
בכלבים צעירים בהם הדפורמציה משמעותית מאוד ניתן לבצע Corrective osteotomy. ניתוח זה מיישר את הגפה ע"י הוצאה של wedge עצם בצורת משולש. העצם מחוברת מחדש עם פלטה וברגים לאחר סגירת ה-wedge. לעתים, תבוצע תחילה Ostectomy of a paired bone ובמידה והתוצאה אינה מספקת יבוצע Corrective osteotomy בניתוח נפרד. במקרים שבהם ישנה דפורמציה משמעותית ביותר ממישור פעולה אחד, שיטת התיקון שתבחר תהיה שימוש ב circular external skeletal fixator המאפשר תיקון הדרגתי ומבוקר של הגפה.
בכלבים בוגרים התיקון מבוסס בדרך כל על Osteotomy fixation.  בכלבים אלה פוטנציאל הגדילה תם ולכן התיקון מבוסס על יישור אקוטי (עם פלטה וברגים) או יישור הדרגתי (circular external skeletal fixator). אחד הקשיים בטיפול בדפורמציות של כלבים בוגרים נובע מיכולת השרירים ורקמת התמיכה להשתנות. מסיבה זו נעשה שימוש בcircular external skeletal fixator המאפשר שינוי הדרגתי גם של רקמות אלה.
ניתוחי תיקון Angular limb deformity  דורשים תכנון קפדני וניסיון ביצועי רב.

 

65.JPG
64.JPG

Ostectomy of a paired bone מבוצע באולנה של שני כלבים לפני תום תהליך הגדילה על מנת לאפשר לעצם הרדיוס להתיישר ולהמשיך לגדול

Angular limb deformity corective osteotomy
Angular limb deformity corective osteotomy

ניתוח Osteotomy fixation בכלב רועה גרמני מעורב בוגר בן כ3.5 שנים.  פוטנציאל גדילה בכלב זה תם ולכן התיקון מבוסס על יישור הדרגתי  ע"י שימוש בcircular external skeletal fixator  שמאפשר שינוי הדרגתי של הדפורמציה בעצם והארכה הדרגתית של השרירים.

angular limb deformity dog

angular limb deformity dog

Play Video

מה כולל הטיפול לאחר הניתוח?
טיפול בחיית מחמד שעברה ניתוחי מפרק משתנה מאוד בין סוגי הניתוחים השונים. כך לדוגמה החלמה מניתוח ארטרוסקופי מהירה בהשוואה לניתוחי אוסטאוטומיה הכוללים הגבלת פעילות מחמירה, מנוחה ושיכוך כאבים. לעתים, יש להגביל את בעל החיים למנוחה בכלוב ולהוציאו לטיולים רק תחת פיקוח ובקרה.   שיקום בפיזיותרפיה מומלץ מאוד בחלק גדול של המקרים . כ6-10 שבועות לאחר מועד הניתוח, בעל החיים מזומן לבצע צילומי ביקורת בהם נבחנת התקדמות ההחלמה. 


מהם הסיכונים והסיבוכים הקשורים בניתוחי Angular limb deformity?
חלק מניתוחים אלה קשים מאוד לתכנון וביצוע. לצערנו, כל ניתוח יכול לשאת סיכון של כישלון וסיבוכים. אלה יכולים לכלול זיהום, ריפוי עצם לקוי ושבירת השתל, צורך בניתוח תיקון נוסף ועוד. למרבה המזל, סיבוכים אלה אינם שכיחים כאשר הניתוח מבוצע בידי ידיים מיומנות והרוב המכריע של המקרים מחלים בצורה תקינה ואינו חווה סיבוכים. הסיכוי והסיכון לסיבוכים בטיפול בחיית המחמד שלך יידונו בפירוט במהלך הייעוץ הראשוני עם האורתופד לפני תחילת הטיפול.


מה סיכויי ההצלחה של הטיפול ב Angular limb deformity?
מידת ההצלחה תלויה בגורמים רבים כמו גיל בעל החיים, מידת הדפורמציה ומידת המעורבות של המפרק בתהליך. התוצאות הכלליות של מקרים שטופלו ב-Angular limb deformity  הן טובות. במקרים בהם ישנה מעורבות משמעותית של מפרקים, תהליך מאוחר של osteoarthritis עלול לגרום לתוצאה סובאופטימלית בטווח הארוך.


מדוע להפנות ניתוחי Angular limb deformity למרכז המומחים?
מחלקת האורתופדיה שלנו מצוידת במכשור מתקדם המאפשר ביצוע ניתוחים ברמת מורכבות גבוהה מאוד. מחלקה מובילה זו, מנוהלת בידי צוות של מומחים אורתופדים מוסמכי ECVS ו בעלי תעודת התמחות ישראליתמחלקת ההדמיה המנוהלת ע"י מומחה בתחום מסוגלת לבצע סוגים שונים של הדמיות מורכבות הדרושות במצבים של Angular limb deformity. 
ההרדמה לצורך ביצוע הניתוח מבוצעת בצורה בטוחה ע"י מחלקת ההרדמה של מרכז המומחים בשיתוף פעולה עם צוות טכנאיות כירורגיה מנוסות. במרכז פועלת מחלקת אשפוז וטיפול נמרץ ומחלקת שיקום ופיזיותרפיה המסוגלות לספק תמיכה הולמת לאחר הניתוח.
במהלך השנים האחרונות צברנו ניסיון רב בטיפול מוצלח ב- Angular limb deformity.  אנחנו שואפים לספק את הטיפול המתאים והטוב ביותר עבור חיית המחמד שלכם.

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
bottom of page