top of page
25.JPG

Hip dysplasia

מה זה Hip dysplasia?

התפתחות לא תקינה של מפרק הירך מובילה להיווצרות של דלקת עצם סטרילית שגורמת לשינויים ארטריטיים (osteoarthritis). בפתולוגיה התפתחותית זו קיים מרכיב גנטי משמעותי המורש מהורי הכלב. מפרק האגן הוא מפרק כדורי דמוי עלי ומכתש ומאפשר מישורי תנועה מגוונים. במהלך חודשי ההתפתחות הראשונים של השלד, נוצרת חוסר יציבות במפרק האגן שגורמת לפריקה חלקית (subluxation ) של הראש הכדורי של עצם הירך מתוך השקע התואם באגן שנקרא אצטבולום. הכוחות שפועלים על המפרק הפגום בעת נשיאת המשקל גורמים להמשך השינויים. ראש עצם הירך מאבד את צורתו הכדורית והאצטבולום הופך שטוח. בתהליך זה ניזוק גם הסחוס המפרקי המצפה את ראש עצם הירך והאצטבולום. פגיעה זו תורמת רבות להתפתחות דלקת העצם (osteoarthritis). חוסר היציבות והosteoarthritis גורמים לכאב וצליעה בכלבים נגועים.

hip subluxation dog

צילום של כלב בן 8 שבועות בו ראשי עצם הירך מכוסים באופן חלקי מאוד על ידי עצמות האגן

hip subluxation dog

צילום של כלב בן 8 שבועות בו ראשי עצם הירך מכוסים באופן מלא על ידי עצמות האגן

מה הם הסימנים לכך שהכלב סובל מ Hip dysplasia?
המחלה נפוצה בעיקר בכלבים מגזעים גדולים. צליעה, הליכה תוך כדי קפיצה של רגליים אחוריות (קפיצת ארנבת), קושי בקימה מרביצה לאחר פעילות, קושי בקפיצה למיטה או למכונית וחוסר רצון לצאת לפעילות הם סימנים שכיחים של המחלה. הסימנים יכולים להופיע בתקופת הגוריות בגלל הפריקה החלקית של המפרק או בגיל מספר שנים בגלל ה osteoarthritis.

כיצד מאבחנים Hip dysplasia?
האבחון מבוסס על בדיקה אורתופדית בה בודקים את טווחי התנועה של האגן והיציבות של המפרק. על בסיס בדיקה מיומנת- ניתן לאבחן Hip dysplasia בגור צעיר עוד לפני הופעת הסימנים הקלינים.
צילומי רנטגן נחוצים על מנת לאשר את האבחנה. ישנן טכניקות צילום שונות המתאימות לגיל הכלב. בכלבים צעירים מאוד (עד גיל 6 חודשים) ניתן לבצע צילומים בשיטת pen hip. שיטה זו בודקת את מידת הפריקה של ראש עצם הירך מתוך האצטבולום. לשיטה זו יש יכולת חיזוי טובה לסיכויי הכלב לפתח dysplasia. בגילאים מבוגרים יותר ניתן לבצע צילומי אגן קונבנציונליים על מנת לזהות את השינויים הארטריטיים שנוצרו.

hip dysplasia dog

צילום  VD של כלב בן 8 שנים בו ניכרים שינויים משמעותיים של מפרק האגן הודות לosteoarthritis

Distraction ventrodorsal radiograph.J

צילום של כלב בן 12 שבועות בשיטת Pen Hip הבודקת את מידת הsubluxation  של האגן

כיצד ניתן לטפל ב Hip dysplasia?
בחלק גדול מאוד מהמקרים הטיפול ב Hip dysplasia אינו כולל התערבות כירורגית. טיפול שמרני שכולל שינויי תזונה , שימוש בתרופות נוגדות דלקת ומשככי כאבים, פיזיותרפיה ועוד  יעיל בחלק ניכר מהכלבים.
בחלק מהכלבים הטיפול השמרני אינו משיג תוצאות משביעות רצון. למקרים כאלה ניתן להציע התערבות כירורגית.
ישנם שני קבוצות של ניתוחים: ניתוחי שיחזור מפרק כמו TPO  ו juvenile pubic symphysiodesis וניתוחי "הצלה" (salvage) כמו הסרת ראש וצוואר עצם הירך והחלפת מפרק אגן מלאה.
הרעיון שעומד מאחורי ניתוחי השחזור הוא שיפור החופש המפרקי ע"י הגדלת משטח המגע של אצטבולום עם ראש עצם הירך במטרה לשמר את המפרק. פרוצדורות ה salvage מבטלות את המפרק האנטומי המקורי ויוצרות מבנה חלופי.

ניתוחי שחזור:
 

juvenile pubic symphysiodesis

juvenile pubic symphysiodesis
ניתוח פשוט יחסית זה מאפשר לכלבים צעירים מאוד (עד 16 שבועות) בהם אובחנה subluxation להקטין דרמטית את התפתחות המחלה. פגיעה מכוונת באזור ממוקד באגן, גורם להמשך גדילה והתפתחות בה מתקבל כיסוי מלא יותר של ראש עצם הירך ע"י האגן ביצוע של ניתוח זה תלוי באבחון מוקדם ע"י בדיקה אורתופדית וצילומי pen hip. 

להלן קישור למאמר שכתב ד"ר אורי סגל על שיטת הטיפול juvenile pubic symphysiodesis שהתפרסם בעיתון של ארגון הרופאים הוטרינרים "קליניקה"

28.JPG

TPO  ו DPO
פרוצדורות פרופילקטיות אלה מפחיתות את subluxation ע"י הגדלת משטח המגע של אצטבולום עם ראש הפמור. הניתוח כולל חיתוך של האגן במספר מקומות והטיה מחודשת של האצטבולום ע"י חיבורו בפלטה אורטופדית. מועמדים מתאימים לניתוח כזה הם כלבים צעירים עד גיל 11 חודשים בשלב שלפני הופעת סימנים ארטריטיים. התנאים האלה הורחבו במהלך השנים ע"י מנתחים שונים בתחום.

בתמונה : ניתוח דו צידי שבוצע בכלבת סנברנרד במרכז המומחים
 

ניתוחי Salvage :

29.JPG

הסרה של ראש וצוואר עצם הירך
בניתוח זה מוסר צוואר וראש עצם הירך. התוצאה שמתקבלת היא מפרק דמה. רקמה חיבורית מחליפה את העצם והסחוס שהוסרו. בחלק מהכלבים והחתולים תתקבל תוצאה פונקציונאלית מתקבלת על הדעת, עם זאת, כ30% מהכלבים שעברו את הניתוח ממשיכים לצלוע על הרגל. הצלחת ניתוח זה תלויה במידה רבה בתהליך השיקומי שבעל החיים עובר.

בתמונה : הסרת ראש וצוואר עצם הירך של רגל שמאל בכלב מעורב שסבל מosteoarthritis

1434915.jpg

החלפת מפרק אגן מלאה:
בניתוח זה יוצרים מפרק מלאכותי המחליף את המפרק הפגוע. את ראש וצוואר עצם הירך מחליף שתל כדורי עשוי טיטניום ואת האצטבולום מחליף שתל עשוי פוליפרופילן קשיח המצופה בקליפת טיטניום. התוצאות הפונקציונאליות של כלבים שנותחו בשיטה זו הן טובות מאוד. 

 

בתמונה כלב ניופאונדלנד שעבר החלפת מפרק מלאה עם שתל של חברת KAYON בשני הרגליים

מה כולל הטיפול לאחר הניתוח?
הטיפול בחיית המחמד שעברה ניתוחי אגן משתנה מאוד בין סוגי הניתוחים השונים. כך לדוגמה  החלמה מניתוח החלפת מפרק אגן , כולל הגבלת פעילות מחמירה, מנוחה ושיכוך כאבים. לעתים, יש להגביל את בעל החיים למנוחה בכלוב ולהוציאו לטיולים רק תחת פיקוח ובקרה. לעומת זאת, במקרים של  ניתוחי הסרת ראש וצוואר עצם הירך חשוב להפעיל את חיית המחמד מהר ככל האפשר, לכן  שיקום ופיזיותרפיה מומלץ מאוד בחלק גדול של המקרים . כ6-10 שבועות לאחר מועד הניתוח, בעל החיים מזמן לבצע צילומי ביקורת בהם נבחנת התקדמות ההחלמה. 

מהם הסיכונים והסיבוכים הקשורים בניתוחי מפרק האגן?
חלק מניתוחי האגן קשים לתכנון וביצוע. לצערנו, כל ניתוח יכול לשאת סיכון של כישלון וסיבוכים. אלה יכולים לכלול זיהום, ריפוי עצם לקוי, שבירת השתל ועוד. למרבה המזל, סיבוכים אלה אינם שכיחים כאשר הניתוח מבוצע בידי ידיים מיומנות והרוב המכריע של המקרים מחלים בצורה תקינה ואינו חווה סיבוכים. הסיכוי והסיכון לסיבוכים בטיפול בחיית המחמד שלך יידונו בפירוט במהלך הייעוץ הראשוני עם האורתופד לפני תחילת הטיפול.

מה סיכויי ההצלחה של הטיפול ב Hip dysplasia?
הסיכויים הכללים הם טובים מאוד אבל תלויים במידה רבה במצב ה osteoarthritis, מצב רקמת השרירי התומכת ומועד הניתוח.

מדוע להפנות ניתוחי מפרק אגן למרכז המומחים?
מחלקת האורתופדיה שלנו מצוידת במכשור מתקדם המאפשר ביצוע ניתוחים ברמת מורכבות גבוהה מאוד. המחלקה מובילה זו, מנוהלת בידי צוות של מומחים אורתופדים מוסמכי ECVS ו בעלי תעודת התמחות ישראלית.
ההרדמה לצורך ביצוע הניתוח מבוצעת בצורה בטוחה ע"י מחלקת ההרדמה של מרכז המומחים בשיתוף פעולה עם צוות טכנאיות כירורגיה מנוסות. במרכז פועלת מחלקת אשפוז וטיפול נמרץ ומחלקת שיקום ופיזיותרפיה המסוגלות לספק תמיכה הולמת לאחר הניתוח.
במהלך השנים האחרונות צברנו ניסיון רב בטיפול מוצלח בניתוחי מפרק אגן. חלק מהתוצאות שלנו פורסמו בכתבי עת מקצועיים בתחום. אנחנו שואפים לספק את הטיפול המתאים והטוב ביותר עבור חיית המחמד שלכם.

 

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
bottom of page